sobota, Luty 27, 2021

Sart-up – czym jest?

0
start-up
Fot. Pexels.com

Start-up to stosunkowo nowe pojęcie, które przybyło do nas z USA. Jest to jeden z rodzajów działalności gospodarczej, który zyskuje popularność także w naszym kraju. W artykule znajdziesz informacje o tym, czym jest start-u, na czym polega i jak to wygląda w praktyce na świecie i w Polsce.

Przeczytaj też: http://www.synat.pl/co-to-jest-start-up/

Jakie cechy ma start-up?

Wyróżnikami tego typu firm jest innowacyjność, krótka działalność na rynku oraz wysokie ryzyko biznesowe. Ryzyko związane z tą formą biznesu wiąże się z niepewnością co do sprzedaży produktu lub usługi. W związku z tym, że jest to coś innowacyjnego trudno przewidzieć czy przyjmie się na rynku.

Start-upy w swojej ofercie mają najczęściej jeden projekt, na którym się skupiają i to właśnie go rozwijają. Tego typu firma może liczyć zarówno kilka jak i kilkadziesiąt osób, a nawet kilkaset.

Finansowanie start-upu

Najczęściej spotykanym na rynku wzorem jest pozyskanie finansowania od zewnętrznych podmiotów. Jednak start-up może korzystać także z finansowania wspólników, którzy otworzyli dane przedsiębiorstwo.

Najczęstszą formą finansowania takich biznesów jest:

  • wkład od aniołów biznesu,
  • crowdfunding,
  • wkład z funduszy venture capital,
  • dotacje z Unii Europejskiej.

Jeśli masz własny pomysł na to jak zdobyć środki na swój innowacyjny biznes to nie wykluczy Cię to z grona start-upów. Rodzaj finansowania ma duże znaczenie przy funkcjonowaniu firmy, ale niewielki przy jego klasyfikacji.

W jakiej branży można założyć start-up?

Innowacyjne przedsiębiorstwo może działać w niemalże każdej branży. Nie trzeba się tutaj ograniczać. Do najpopularniejszych, gdzie często spotykamy się z takim przedsiębiorstwem możemy zaliczyć przede wszystkim branżę IT, a także szeroko pojętych nowych technologii.

Korporacje, które zaczynały jako innowacyjne, niewielkie firmy, a urosły i zarabiają teraz kilka, a nawet kilkanaście tysięcy pracowników to m.in. Facebook, Netflix czy Spotify. Z tych aplikacji codziennie korzysta kilka milionów ludzi ponieważ ich pomysłodawcy zawalczyli o swoje marzenia i rozwój firmy.

 

Pozyskanie środków na działalność to pierwszy krok, aby Twój start-up rozwinął skrzydła. Jeśli masz innowacyjny pomysł spróbuj swoich sił i rozpocznij przygodę z tym światem. Powodzenia.

Zobacz też: http://www.crowley.pl/fundusze-venture-capital-co-to-takiego/

Zasłony gotowe – 3 Modele o ciekawym wzorze

0

Zasłony gotowe na przelotkach to ostatni trend mody, jaki pojawił się na rynku. On podbija sklepy internetowe, sklepy z tradycyjną sprzedażą, markety i zwykłe targowiska. Produkt jest zapakowany, ma dołączoną etykietę, na której są widoczne rozmiary i kolor oraz gatunek materiału.

Zasłony gotowe

Firany z nadrukiem, który model bardziej fascynuje

Firany z nadrukiem, to modele, które mają wzory, pokryte są różnymi kolorami, widoczne są na nich wesołe akcenty. Nadruk występuje w postaci liści, kwiatów, umieszczony jest na całej długości firany z nadrukiem lub tylko w dolnej części.

Dekoracyjna Zasłona Janet

Model Dekoracyjna Zasłona Janet, w rozmiarze 140 * 250 cm, w kolorach białym i czerwonym, ma wiosenny wzór. Cała jest pokryta czerwonymi kwiatami oraz zielonymi i niebieskimi liśćmi, co daje w efekcie piękny wzór. Model doskonale nada się do pomieszczenia z małą ilością kolorów. Jeżeli ten wzór to lekka przesada, to jego przeciwnością będzie model firany z nadrukiem, jedynie w dolnej części.

Dekoracyjna Zasłona Lottie

I takim modelem jest Dekoracyjna Zasłona Lottie, w rozmiarze 140 * 250 cm, w kolorach białym oraz zielonym. Materiał, jaki zastosowano to etamina, czyli w skład jej wchodzi poliester. Produkt prezentuje wysokiej jakości estetykę, nie ma żadnych braków, niedoskonałości, jest zupełnie pozbawiony wad.

Nadruk w dolnej części prezentuje liście oraz ptaki, został bardzo starannie i dokładnie umieszczony na firanie. Wzór przypomina malarskie pociągnięcia pędzlem po tkaninie. Liście są w kilku kolorach zieleni, w jasnym, ciemnym i prawie białym. A górna część firany jest zupełnie biała, nie ma domieszki połysku, jest matowa.

Zasłony gotowe welwetowe

Zasłony gotowe welwetowe, fascynujące akcenty, zainspirowane naturą

Zasłony gotowe mają piękne wzory, pokrywają one całą część materiału, od przelotki aż do samego dołu. I są też inne modele o grubym silnym materiale, nie przepuszczają z zewnątrz światła i nie są pokryte wzorem.

Zasłona Welwetowa Doves

Model numer 1 to Zasłona Welwetowa za złotym nadrukiem Doves, w czarno – zielonych kolorach. Ona została zaprojektowana w ciemnych tonach barw. Pięknie podkreśli białe lub bardzo jasne pomieszczenie, wspaniale podkreśli piękno salonu, jego wystrój i dekoracje. Sama w sobie już ma rolę dekoracyjną, a wzór na niej będzie lśnił. Jeśli nie ma się pomysłu, jak odnowić swoje mieszkanie, stworzyć nowy image dla twojego wnętrza ten model jest dla ciebie.

Podsumowując, ten model rozwiąże twój problem z niedosytem elementów dekoracyjnych i wnętrze już nie wymaga dodatkowych dekoracji.

Dlaczego warto nauczyć się Pythona?

0
python podstawy

Python to jeden z najbardziej rozpowszechnionych języków programowania, który nie bez powodu uznawany jest za idealny (pod wieloma względami) dla stawiających pierwsze kroki w świecie IT. Skąd bierze się to twierdzenie, a jednocześnie niezwykła popularność tego – jednego z tak wielu – języków?

Mimo, że historia Pythona sięga lat 90. XX wieku, kiedy to jeden z niderlandzkich programistów stworzył go jako – w zamyśle – następcę formatu ABC, język ten w dalszym ciągu należy do najczęściej wybieranych przez początkujących programistów. Dlaczego? W grę wchodzi przede wszystkim „pythonowa” prostota, u podstaw której leży między innymi sposób zaprojektowania języka. Struktura kodu nie wymaga bowiem tak zwanego „nadpisywania” elementów, zaś wysokopoziomowość (z angielskiego high-level) zbliża całość do standardowej nauki języków obcych. Co więcej, wielka ilość bibliotek standardowych umożliwia tworzenie najróżniejszych form – poczynając od produktów powiązanych ze statystyką, kończąc zaś na… sztucznej inteligencji. Dodatkowo, warto wspomnieć też o swego rodzaju intuicyjności oraz możliwości wykorzystania tak zwanych zintegrowanych środowisk programistycznych.

Jak długo trwa nauka języka, którym jest Python? Podstawy przyswoić można w ciągu bardzo krótkiego czasu, co również wyróżnia ten język na tle innych (niektóre z opcji wymagają bowiem miesięcy ciężkiej pracy i to przed pierwszymi działaniami). Wiele zależy też – rzecz jasna – od zastosowanych metod, a także czasu poświęcanego na naukę wykorzystywania wspomnianych już bibliotek i frameworków (wśród których najpopularniejszych wydaje się być Django, używany głównie do tworzenia różnego rodzaju aplikacji internetowych).

W jaki sposób można się więc uczyć i jak przyswoić nie tylko podstawy, ale i inne możliwości, które daje Python? Kurs online wydaje się w tym przypadku opcją idealną. Co więcej, wybór renomowanej szkoły programowania sprawi, że całość nie pozostanie jedynie trudno przyswajalną teorią, a zostanie wcielona „w życie” w trakcie trwania zajęć.

Na koniec warto nakreślić też skalę zarobków programistów działających w zakresie tego języka. Mimo że wahają się one w zależności od wiedzy i umiejętności, a także miejsca zatrudnienia, z pewnością nie należą do niskich. Inwestycja w odpowiedni kurs może więc – bez większych wysiłków – zmienić bardzo wiele życiowych ścieżek.

Dlaczego warto się zająć organizacją dokumentów w biurze?

0
Dlaczego warto się zająć organizacją dokumentów w biurze

Każdy właściciel firmy stara się być jak najbardziej wydajny i dokładnie tego samego oczekuje od swoich pracowników. To on ma natomiast największy wpływ na efektywność przeprowadzanych w zespole działań. To on decyduje bowiem o tym, jakie materiały biurowe i papiernicze pojawiają się w biurze i z jakich sprzętów przeznaczonych do segregacji pracownicy mogą na co dzień korzystać. A te akcesoria są akurat niezbędnie potrzebne do tego, by można było właściwie zadbać o porządek i harmonię w biurze. Dlaczego jednak warto nieco mocniej skoncentrować się na tym zadaniu? Jakie korzyści przynosi efektywna i dokładna organizacja dokumentów w biurze?

Naklejki przezroczyste, papierowe i Silver – które okażą się najbardziej przydatne w Twojej firmie?

0
naklejki

W zasadzie w każdym biznesie występuje potrzeba skorzystania z jakiegoś rodzaju materiałów reklamowych lub informacyjnych. Wiele ludzi jest wzrokowcami. Dlatego, gdy zobaczy chociaż raz, na przykład wydrukowane logo, pozostaje ono w jego świadomości przez dłuższy czas. Materiały drukowane, w tym naklejki, właśnie z tego względu cieszą się ogromną popularnością. Tym bardziej, że oferta drukarni jest coraz bardziej różnorodna i atrakcyjna.

Naklejki przezroczyste

Naklejki przezroczyste występują również pod nazwą naklejki transparentne. Są drukowane na podłożu foliowym, przy czym zadruk jest kolorowy a poddruk biały. Tego rodzaju naklejki charakteryzują się niezwykłą odpornością na warunki atmosferyczne. Nie straszna im woda, ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Gdy do ich produkcji zastosuje się laminat, to ich wytrzymałość określa się nawet na 5 lat.

Co istotne, naklejki przezroczyste mogą mieć dowolny kształt oraz wielkość. Drukarnia Naklejkon.pl oferuje cyfrowe wycinanie metodą DigiCut. W ten sposób pomija się konieczność wykorzystania drogich wykrojników. Naklejki wyglądają estetycznie bez ponoszenia nadmiernych kosztów. Jak już wcześniej wspomniano, naklejkę można uszlachetnić za pomocą laminatu (matowego lub błyszczącego). Druk odbywa się w przestrzeni kolorystycznej CMYK.

Oprócz dowolnego kształtu i wielkości, naklejki mogą zawierać także indywidualne, wskazane przez zamawiającego treści. W opcji są takie zmienne dane jak na przykład: imiona, numery seryjne, kody rabatowe. Warto podkreślić, że podczas zamawiania naklejek o tych samych wymiarach, w ramach jednego nakładu można zamówić kilka motywów.

Naklejki papierowe

Kolejną grupą naklejek są naklejki papierowe. Są one tańsze niż naklejki foliowe. Wykonuje się je na papierze samoprzylepnym półbłyszczącym w przestrzeni barwnej CMYK. Mogą mieć kształt okrągły, owalny, prostokątny, kwadratowy z ostrymi lub zaokrąglonymi narożnikami. W opcji są także naklejki papierowe nieregularne. Potrzebny jest wtedy projekt linii cięcia. Ten rodzaj naklejek również może być pokryty laminatem, który posiada właściwości estetyczne i zabezpiecza wydruk.

Naklejki papierowe mają szerokie zastosowanie, głównie wewnątrz pomieszczeń. Sprawdzają się zarówno w firmach produkcyjnych, usługowych, jak i handlowych. Takie etykiety papierowe można nabyć na zamówienie lub zakupić gotowe projekty. Punkty handlowe i usługowe chętnie korzystają z naklejek promocyjnych, na których umieszcza się treści: promocja, sale, Black Friday, czyszczenie magazynów. W przychodniach natomiast sprawdzają się naklejki dla dzieci.

Naklejki Silver

Jeśli zależy Ci na uzyskaniu efektu wow, to z całą pewnością można polecić błyszczące chromowane naklejki Silver. Podnoszą one prestiż produktów. Naklejki Silver stosuje się zazwyczaj do prezentowania logo, gwarancji i certyfikatów na maszynach i urządzeniach. Podlegają opcji personalizacji

Tak jak w przypadku naklejek foliowych, naklejki Silver również wycinane są metodą DigiCut i mogą być pokryte matowym lub błyszczącym laminatem. Są odporne na wodę i promienie słoneczne (od 3 do 5 lat). Klient może zdecydować, czy zamawia je w całych arkuszach, czy pocięte na sztuki.

Zakupy internetowe – na czym? Komputer, laptop czy może smartfon?

0
online shopping

Za pomocą jakich urządzeń robimy zakupy w sklepach online? Przekonajmy się kto najczęściej wybiera laptopy, komputery, a kto smartfony. Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziemy w raporcie o e-commerce w Polsce w 2020 roku. Przygotował go Gemius ze współpracą z Izbą Gospodarki Elektronicznej. Przekonajmy się na jakich urządzeniach robimy najczęściej e-zakupy! Co kupujący w internecie cenią sobie najbardziej w zakupach online? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/zakupy-w-internecie-komputer-laptop-czy-smartfon/ 

Urządzenia na których najczęściej robimy e-zakupy

W zestawieniu cały czas królują laptopy, czyli inaczej mówiąc komputery przenośne. 80% internautów robiących zakupy w internecie wykonują je przy użyciu internetu. Na drugim miejscu tego zestawienia znajdują się smartfony, czyli inaczej mówić urządzenia mobilne, podczas robienia zakupów przez internet korzysta z nich 69% osób. Trzecie miejsce zajmują komputery stacjonarne, używa ich 50% wszystkich badanych. Na końcu możemy zauważyć również, że znajdziemy tablety oraz czytniki e-booków. Co zachęca internautów do robienia zakupów online? 

Co internauci cenią sobie w zakupach internetowych? 

Osoby, kupujące przedmioty za pomocą smartfonów są bardziej aktywne w internecie, konsumują więcej treści, chętniej korzystają mediów społecznościowych czy porównywarek cen, niż użytkownicy komputerów czy tabletów.

Robiący zakupy przez smartfony częściej doceniają dostępność produktów w sklepach www przez całą dobę. Jest to także atut dla osób wykonujących zakupy na laptopie.

Wszyscy użytkownicy cenią dodatkowo wygodę, a także możliwość spędzenia na internetowych zakupach dowolnej ilości czasu.

Co skłoniłoby ludzi do częstszych zakupów online?

Będą to przede wszystkim niższe koszty dostawy, a także niższe ceny, niż te znajdujące się w sklepach stacjonarnych. Łączy to zwolenników wielu urządzeń. Internautów, którzy zdecydowanie wolą zakupy za pomocą smartfonów, bardziej kuszą kody rabatowe, a także zniżki dla osób kupujących online.

Zobacz też: http://www.pracorama.pl/w-czym-pomoze-nam-rzecznik-malych-i-srednich-przedsiebiorcow/

Integracja ERP z innymi systemami dla przedsiębiorstw (cnc, mes, cad)

0
Integracja ERP z innymi systemami dla przedsiębiorstw (cnc, mes, cad)

Nowoczesne przedsiębiorstwa poszukują coraz to nowszych rozwiązań, mających na celu usprawnienie pracy i współdziałania pomiędzy poszczególnymi działami. Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa, czyli ERP, to oprogramowanie automatyzujące przepływ informacji, pomiędzy różnymi gałęziami, zwiększając wydajność i przychody firmy.

Czym jest ERP i na czym polega integracja?

ERP (ang. Enterprise Resource Planning) jest to oprogramowanie do planowania zasobów przedsiębiorstwa. Służy firmom każdej wielkości, do usprawnienia i automatyzacji zadań biznesowych. Może obejmować wszystkie obszary zarządzania, takie jak księgowość, dystrybucja czy zasoby ludzkie. Działając jako scentralizowana baza danych ułatwia przepływ informacji między działami. Systemy ERP automatyzują prace, które wymagają ręcznego wykonania- np. ERP dla produkcji posiada możliwość pobierania informacji z zamówienia sprzedaży i automatycznie przekazuje niezbędne dane finansowe do systemu księgowego.

Integracja polega na łączeniu oprogramowania ERP z innymi systemami. Zapewnia to otrzymywanie spójnych informacji i automatyzację przepływów pracy. Ma to wpływ na relacje, między systemem ERP, a modułami innych dostawców, pozwalając firmom na wybór określonych narzędzi i dostosowując program do własnych potrzeb. Wdrożenie strategii ERP usprawnia proces komunikacji między różnymi modułami, zaoszczędzając czas i minimalizując ryzyko pomyłki.

Korzyści z integracji ERP

Scentralizowane dane– zbiór danych w jednym miejscu, znacznie usprawnia współpracę między działami, np. księgowy nie musi co miesiąc czekać na informacje o uzyskanych przychodach z działu sprzedaży w celu zaktualizowania rejestru. Posiada na bieżąco wszystkie dane potrzebne do wykonywania swojej pracy.

Zautomatyzowanie procesów– pomaga zaoszczędzić czas potrzebny na realizację zadania, które wymagało ręcznego wykonania, np. wprowadzanie danych do systemu.

Wizualizacja przepływu pracy– zapewnia lepszą przejrzystość wykonywanej pracy. Dodatkowo integracja z narzędziem, takim jak program do zarządzania projektami, umożliwia pracownikom wgląd w pracę ich kolegów.

Zminimalizowanie błędu ludzkiego– pozwala wyeliminować literówki czy wiadomości e-mail wysyłane do niewłaściwego kontrahenta, które mogą znacznie zaszkodzić firmie.

Więcej czasu na nowe projekty– zaoszczędzając czas potrzebny na wprowadzanie danych, pracownik może wykonywać inne, bardziej produktywne obowiązki.

Integracja systemu ERP z programami produkcyjnymi

Integracja oprogramowania ERP dla produkcji z systemami takimi jak CAD czy MES funkcjonującymi w firmie jest realizowana indywidualnie dla każdego klienta. Wymaga ono zaangażowania zarówno dostawcy oprogramowania ERP, producenta systemu CAD czy MES, oraz współpracy pracowników firmy klienta. Dodatkowo integracji wymagają maszyny produkcyjne, w tym układy sterowania numerycznego CNC. Każda wycinarka laserowa CNC, pomimo zaawansowania technologicznego, wymaga innego oprogramowania. Powoduje to powstawanie wielu baz danych, a przekierowywanie zleceń pomiędzy maszynami, pochłania mnóstwo czasu. Połączenie systemu ERP z CAD, MES oraz wycinarkami laserowymi, pozwala na pełną automatyzację zleceń produkcyjnych. Proces rozpoczyna się od skierowania zlecenia na produkcję. Po stworzeniu planu produkcyjnego w programie ERP zostaje automatycznie wygenerowany plik z danymi. Plik ten dostarcza niezbędne informacje, takie jak nazwa klienta, numery podzespołów, liczba sztuk, rodzaj materiału czy wymagany termin realizacji. System na bieżąco jest aktualizowany, gwarantując powiadomienie o wszelkich zmianach i usuwanie zrealizowanych zleceń. Pełna integracja daje zatem możliwość śledzenia wszystkich zleceń produkcyjnych i ich statusów.

Integracja ERP z innymi programami może zachodzić w następujących obszarach:

  • pobieranie danych o zleceniach,
  • wymianie informacji o zleceniach w toku,
  • informowanie o szacunkowych terminach realizacji,
  • raportowanie o bieżącym stanie produkcji,
  • informowanie o zakończonych zleceniach,
  • obieg danych finansowo-księgowych.

Integracja ERP z płaszczyzną  produkcyjną sprawia, że zarządzanie produkcją jest efektywniejsze. Usprawnia procesy związane z wykonaniem zleceń produkcyjnych oraz umożliwia wykorzystywanie wszelkich danych, bez tworzenia zbędnych kopii zapasowych i marnowania czasu na przekazywanie i aktualizację danych. Im większa integracja, tym lepsza wydajność pracy i dokładniejszy przekaz informacji.

Projektor Panasonic – nie tylko dla domu

0
Projektor PANASONIC

Wraz z rozwojem technologii, standardowe rozwiązania coraz częściej odchodzą w zapomnienie. Świetnym przykładem jest telewizja. Już kilka lat temu ludzie zaczęli rezygnować z różnego rodzaju abonamentów, by zacząć eksploatować platformy streamingowe. Dzięki nim mogą zwyczajnie oglądać to, na co mają ochotę w danym momencie i nie są uzależnieni od ramówki narzuconej z góry.

Drugi krok to wyeliminowanie telewizorów. Nie znaczy to jednak, że ludzie pozbywają się wizji ze swoich biur lub mieszkań. Zwyczajnie jest ona zastępowana przez rzutniki, które oferują dużo lepszy obraz, niż kilka lat temu. Czy taki projektor Panasonic spełni oczekiwania najbardziej wymagających grup użytkowników? Przekonajmy się o tym na własne oczy.

Projektor do mieszkania zamiast telewizora

Własna sala kinowa? Może forma wizji w sypialni zamiast klasycznego telewizora? Projektor bez wątpienia w obydwu przypadkach oferuje dużo wygodniejszą pracę, ponieważ obraz nie jest tak jasny i przejaskrawiony, co w wielu przypadkach powoduje nadmierne zmęczenie oczu w ciemności, np. po zmroku w sypialni z zasłoniętymi oknami i zgaszonymi światłami. Do tego dochodzi aspekt związany z personalizacją rozmiaru obrazu. Możemy więc w atrakcyjnej cenie dostosować wielkość wizji do własnych preferencji lub możliwości.

W biurach i salach szkoleniowych jest podobnie. Rzutnik udostępnia nam personalizację wielkości obrazu, co umożliwia z kolei dostosowanie materiałów do wielkości sali lub grupy odbiorców. Jest zatem wyjątkowo wygodne i praktyczne rozwiązanie, które od lat idealnie sprawdza się w salach konferencyjnych.

Jaki model wybrać?

Zwróćmy uwagę na konstrukcję, którą znajdziemy pod adresem https://www.bemixmedia.pl/projektor-panasonic-pt-lb425-id-5801. Jest to oryginalny projektor marki Panasonic, której nie musimy prawdopodobnie przedstawiać – nawet osobom, które w kręgu swoich zainteresowań nie posiadają technologii. Rzutnik oferuje rozdzielczość na poziomie 1024 x 768 XGA i jasność na poziomie 4100 lumenów. Jest to świetny wynik w takiej technologii, dzięki czemu komfortowo możemy korzystać z materiałów wideo/foto – nawet jeśli w pomieszczeniu nie panuje całkowity mrok. Do tego dochodzi lampa, której sprawność i wytrzymałość oceniane są na 20 000 godzin pracy! Z takim wynikiem nie musimy obawiać się, że po kilku latach pracy projektora będziemy zmuszeni wymieniać kosztowne elementy. Możemy śmiało używać tego produktu kilka godzin dziennie przez ponad 10, a może nawet 15 lat! Niewiele telewizorów jest w stanie zapewnić nam taką niezawodność.

Szybki Internet

0
Internet

Jeśli chodzi o prędkość Internetu, żargon może być nieco zagmatwany. Krótko mówiąc, prędkości są zwykle mierzone w megabitach na sekundę lub Mb / s. Im wyższa stawka, tym szybszy jest Twój Internet. Megabity zajmują jedną ósmą wielkości megabajta (przy szybkości 1 megabajta na sekundę, na przykład pobranie obrazu o rozmiarze 10 MB zajmie 80 sekund). Oto więc, jak dowiedzieć się, czy maksymalnie wykorzystujesz prędkość Internetu i jak się tam dostać bez rozbijania banku.

Wskaźnik ATR — jak go stosować?

0
Wskaźnik ATR

Na rynku Forex znajdziesz wiele narzędzi, które ułatwią ci handel. Jednym z nich jest wskaźnik ATR (z ang. Average True Range czyli Średnia Rzeczywistego Zasięgu) autorstwa J. Wellesa Wildera. Do czego służy to narzędzie i jak pomoże ci na giełdzie? Tego dowiesz się z artykułu