czemu po studiach jest problem ze znalezieniem pracy?

Większość maturzystów staje przed ciężkim wyborem, ponieważ to właśnie od kierunku studiów, na który się zdecydują w główniej mierze, zależy ich przyszłość. W naszym kraju, w celu ułatwienia tej decyzji oraz monitorowania sytuacji absolwentów na rynku pracy, powstał program rządowy ELA. Dzięki niemu wiemy, które zawody są przyszłościowe, a które grożą bezrobociem.

Po jakich kierunkach studiów najtrudniej jest znaleźć pracę?

Ze statystyk wynika, że kierunki studiów po których najciężej jest znaleźć pracę to weterynaria, leśnictwo oraz rolnictwo. Dzięki programowi ELA bez żadnego problemu można sprawdzić, ile czasu zajmuje znalezienie pracy, po ukończeniu konkretnej uczelni i kierunku, w danym województwie.

Program Ela mimo, że jest bardzo przydatnym dodatkiem, należy wiedzieć że nie uwzględnia danych osób, które znalazły zatrudnienie w oparciu o umowę o dzieło lub zlecenie.

Najbardziej przyszłościowe kierunki studiów

W obecnych czasach, do najbardziej popularnych kierunków wybranych przez ubiegłorocznych maturzystów, należą:

  • informatyka (około 30 tysięcy osób);
  • psychologia (około 25 tysięcy osób);
  • zarządzanie (około 20 tysięcy osób).

Przeczytaj też: http://www.crowley.pl/ksiegowosc-online-czy-sie-oplaca/

Informatyka jest najbardziej przyszłościowym kierunków studiów, również według programu rządowego ELA. Jest to dziedzina, w której już teraz jest ogromne zapotrzebowanie na pracowników. Do tego wynagrodzenie oferowane przez większość firm jest bardzo atrakcyjne. Pozwala żyć na godnym poziomie.

Jak zacząć pracę po studiach?

Niektórzy studenci, już w trakcie studiów podejmuje pracę zarobkową lub staż. Czasami wynika to z tego, że potrzebują funduszy żeby móc się swobodnie utrzymać w mieście, a czasami po prostu chcą zwiększyć swoje szanse u pracodawców.

Podczas wykonywania pracy już w trakcie studiów zdobywamy doświadczenie, które jest bardzo porządane przed przyszłych pracodawców. Do tego nawiązujemy cenne kontakt oraz uczymy się wykorzystywać umiejętności, które nabyliśmy w trakcie zajęć na uczelni.

Kolejną możliwością, która daje nam szansę na wejścia na rynek pracy jest wolontariat. W takim miejscu jesteśmy w stanie nauczyć się samodzielności, organizacji, radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Wszystkie te cechy mogą się przydać podczas wykonywania pracy zarobkowej.

Źródło: https://www.aipuw.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here