Certyfikat SSI

Certyfikat SSL jest podstawą do zaszyfrowania strony internetowej przez operatora. Służy nie tylko do komunikacji, ale również zapewnia bezpieczne uwierzytelnianie strony internetowej. Zapobiega to zarówno nieautoryzowanemu rejestrowaniu informacji, jak i fałszowaniu tożsamości — co jest powszechną praktyką w tak zwanych atakach phishingowych. Certyfikat SSL nie zmienia niczego dla osoby odwiedzającej witrynę, ale zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa.

Hosting z certyfikatem SSL — dla kogo?

Każdy, kto chce opublikować stronę internetową w internecie, musi — w dowolnej formie — skorzystać z hostingu. Czy to blog, strona firmowa z CMS, sklep internetowy czy magazyn online — hosting ssl jest częścią technologicznej podstawy publikowania treści w internecie.

Koszty prowadzenia własnego serwera są zwykle zbyt wysokie, dlatego
najlepiej wynająć przestrzeń internetową za pośrednictwem dostawcy.
Firmy hostingowe oferują elastyczny i bezpieczny hosting z ssl dla prywatnych użytkowników i firm różnej wielkości.

Szyfrowanie stron internetowych— podstawa bezpieczeństwa w internecie

Operatorzy przez długi czas uważali, że szyfrowanie stron internetowych ma stosunkowo niewielkie znaczenie, chyba że chodzi o dane poufne, takie jak na przykład informacje o płatnościach. Jednym z powodów były wysokie koszty, Nawet dostawcy, tacy jak Facebook, przez wiele lat korzystali z niezaszyfrowanych połączeń, co oznaczało znaczną lukę w zabezpieczeniach w otwartych sieciach WiFi. Sytuacja zaczęła się zmieniać po 2014 roku. Było to spowodowane m.in. presją ze strony korporacji, takich jak Google i Microsoft, oraz dostawców przeglądarek, takich jak Mozilla Firefox. Szyfrowanie jest w tej chwili ważnym kryterium rankingowym, a przeglądarki od około 2017 roku ostrzegają o witrynach internetowych bez ważnego certyfikatu SSL.

Certyfikat SSL — struktura

Certyfikat SSL może zapisywać informacje w postaci binarnej lub tekstowej. Składa się z co najmniej jednego pliku, który zawiera sam certyfikat, a także klucz publiczny i prywatny. Na certyfikacie znajdują się informacje, takie jak:

– Unikalny, indywidualny numer seryjny
– Posiadacz certyfikatu, np. nazwa firmy
– Certyfikowana domena (adres URL)
– Okres ważności
– Informacje techniczne o algorytmach
– Wystawca certyfikatu (CA)
– Podpis urzędu certyfikacji
– Odcisk palca
– Klucz publiczny

Informacje te są najpierw przekazywane do przeglądarki, aby mogła sprawdzić certyfikat serwera SSL i potwierdzić jego autentyczność. Klucz publiczny jest używany do ustanowienia początkowego bezpiecznego połączenia. Certyfikat SSL zawiera również ściśle poufny klucz prywatny, który czasami znajduje się w osobnym pliku z rozszerzeniem .key. Jest to odpowiednik klucza publicznego i nigdy nie może być publikowany ani przechowywany w publicznie dostępnym katalogu.

Dostawcy certyfikatu SSL

Aby jednoznacznie uwierzytelnić właściciela certyfikatu, musi on pochodzić z oficjalnego urzędu certyfikacji (CA). Po przyznaniu sprawdza, czy wnioskodawca jest właścicielem witryny internetowej lub ma nieograniczony dostęp do używanego serwera. W celu ustanowienia szyfrowania jako standardu w internecie organizacja non-profit Lets Encrypt zaoferowała operatorom witryn bezpłatny certyfikat serwera SSL. Od 2018 roku obejmuje to również certyfikat wieloznaczny obejmujący kilka subdomen, które w przeciwnym razie musiałyby używać indywidualnego certyfikatu serwera SSL. W porównaniu z certyfikatem SSL Lets Encrypt zajmuje zwykle jedno z pierwszych miejsc ze względu na swoją bezpłatną ofertę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here