Certyfikacja w biznesie jest bardzo ważnym zagadnieniem. Dzięki różnym ogólnoświatowym systemom można wprowadzać jednakowe standardy prowadzenia działalności we wszystkich placówkach, niezależnie od ich położenia. Ponadto posiadanie dokumentu potwierdzającego zgodność z określonymi wymogami jest najbardziej wiarygodnym sposobem zapewnienia swoich klientów oraz partnerów biznesowych o odpowiednim standardzie wyrobów i usług. Warto też dodać, że wdrażanie certyfikowanych systemów w organizacji mobilizuje do ciągłego rozwoju i umacnia przewagę konkurencyjną.
Czym jest globalny program certyfikacji?
Certyfikacja (http://www.bureauveritas.pl/home/our-services/certification) w przypadku większych organizacji jest dużym wyzwaniem. Globalny program certyfikacji wyróżnia podejście globalne oraz centralne zarządzanie całym procesem. Najczęściej całością spraw związanych z certyfikacją we wszystkich placówkach dużego międzynarodowego przedsiębiorstwa zajmuje się jeden organ certyfikacyjny. Wybranie takiego sposobu certyfikacji jest korzystne także ze względu na koszty wdrożenia oraz audytów, które można obniżyć nawet o 30 %. Kolejne zalety to spójne podejście oraz lepsza kontrola operacyjna nad procesami. Warto też dodać, że globalny program certyfikacji umożliwia prowadzenie analizy porównawczej wszystkich zakładów, aby określić dobre praktyki oraz zidentyfikować obszary do poprawy.
Rodzaje globalnych programów certyfikacji
Aby dobrze dopasować przebieg wszelkich działań związanych z certyfikacją powstały różne rodzaje globalnych programów certyfikacji. Certyfikacja typu site-by-site odbywa się osobno dla każdej jednostki. W takim przypadku wybierany jest najczęściej Zintegrowany System Zarządzaniaobejmujący wytyczne kilku norm, które dotyczą różnych obszarów np. BHP, ochrony środowiska, jakości. W przypadku wybrania multi-sites certification wdrożenie i utrzymywanie standardów odbywa się jednocześnie dla wielu zakładów. Wtedy wszystkie jednostki z grupy mają ujednolicony system zarządzania, który jest monitorowany przez audyty wewnętrzne. Niektóre firmy decydują się na połączenie obu rodzajów certyfikacji, aby optymalnie dopasować przebieg procesów do swoich potrzeb.