Polscy przedsiębiorcy z różnych branż coraz częściej decydują się na to, by zakupić motocykl firmowy. Zwykle jest to związane ze specyfiką konkretnej firmy bądź też po prostu podyktowane jest względami praktycznymi, takimi jak niższe ceny paliwa.

Kwestie formalne

Ustawa Prawo o ruchu drogowym oraz Ustawa o PIT dokładnie wskazują, na to, jak prezentuje się definicja samochodu osobowego. Z obu tych definicji wynika, że dla celów ustawy o VAT motocykl stanowi pojazd samochodowy. W przypadku zakupu motocykla firmowego podatnik ma dwie możliwości. Może uznać motocykl jako zakup wyłącznie dla celów prowadzonej działalności gospodarczej bądź może uznać, że motocykl w firmie przeznaczony jest dla celów mieszanych. W pierwszym przypadku może odliczyć 100% od naliczonego podatku VAT. Pojazd musi też zgłosić w Urzędzie Skarbowym i rozliczyć go według VAT – 26.  Cele mieszane oznaczają z kolei, że odlicza się 50% naliczonego podatku VAT i nie trzeba spełniać dodatkowych formalności. Ta kwestia jest więc kluczowa, jeśli chodzi o rejestrowanie motocykla dla celów firmowych. Przedsiębiorca musi to uściślić, ponieważ później będzie to związane z naliczaniem kilometrówek oraz uwzględnieniem opłat związanych z zakupem kasku i odzieży ochronnej.

Gdzie opłaca się kupić motocykle firmowe?

Podejmując decyzję o zakupie motocykla firmowego dobrze będzie zajrzeć na stronę aukcje.efl.com.pl oferującą motocykle poleasingowe. Oznacza to, że będą to prawie nowe pojazdy, z lekkimi śladami użytkowania. Będą to motocykle funkcjonalne, z dokładnie przedstawioną historią pojazdu. Przed zlicytowaniem ich można zapoznać się z dokładnymi zdjęciami oraz zażądać danych na temat dotychczasowych przeglądów technicznych. Musimy bowiem wiedzieć, że Aukcje EFL to serwis bezpieczny. Dlatego, jeśli chcemy kupić tańszy motocykl to powinniśmy pomyśleć o tym, by wziąć go w leasingu. To rozwiązanie usprawni pracę w firmie i sprawi, że będziemy lepiej postrzegani przez klientów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here