Jak nie popełnić błędów przy zakupie używanego monitora

0
1116

Ekran jest bardzo ważną częścią zestawu komputerowego, podczas kompletowania komputera stacjonarnego przychodzi moment wyboru urządzenia, które pozwoli nam wyświetlać obraz.

Szeroka oferta dla każdego użytkownika.

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów monitorów. Najstarsze z nich czyli kineskopowe praktycznie wyszły już z obiegu ze względu na duży pobór energii, nieergonomiczny kształt oraz szkodliwe działanie podczas generowania pola elektromagnetycznego, które wpływa negatywnie na zdrowie. Zakup nowszych wyświetlaczy takich jak monitory LCD i LED jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Nie tylko dla użytkowników zestawów stacjonarnych, ale również dla tych korzystających z laptopów, monitor może okazać się niezwykle pomocny, podnosząc komfort przy korzystaniu z komputera.

Wskazówki pozwalające uniknąć problemów.

Zdecydowana większość laptopów posiada wyjście pozwalające na podłączenie zewnętrznego ekranu. Monitory używane, które są dostępne w sprzedaży mogą posiadać złącza: DVI, HDMI, D-SUB(VGA), DisplayPort oraz miniDisplayPort. Przed rozpoczęciem poszukiwania interesującego monitora, należy zapoznać się ze specyfikacją naszego komputera lub laptopa, gdyż brak odpowiedniego złącza uniemożliwi nam wyświetlenie ekranu i konieczny będzie zakup dodatkowych przejściówek, które w niektórych sytuacjach mogą nie zadziałać.

Ceny monitorów są bardzo zróżnicowane, głównie przez rozmiar oraz technologie w jakiej zostały wykonane. Zakup monitora w sklepie może znacznie obciążyć nasz budżet, dlatego warto postawić na monitory używane.

Podczas szukania używanego sprzętu, należy pamiętać o kilku cennych wskazówkach, które pozwolą uniknąć wielu niechcianych problemów i kłopotów w przyszłości.

Istotne jest dokładne czytanie opisu, który sprzedawca powinien dołączyć jeśli sprzedaje monitory używane. Wśród informacji technicznych powinny również znaleźć się takie, które informują o tym czy monitor posiada widoczne wady matrycy lub ubytki fizyczne. Częstym problemem pojawiającym się w tego typu sprzęcie to tzw. martwe piksele. W zależności od tego, w jakim stopniu doszło do uszkodzenia piksela, będzie można zauważyć na ekranie pojedynczy czarny, biały lub kolorowy punkt, który niezmiennie będzie wyglądał tak samo. Jeśli martwych pikseli jest kilka, to zwykłemu użytkownikowi komputera nie powinny przeszkadzać w codziennej pracy, natomiast jeśli ich liczba jest znaczna, to prawdopodobnie monitor z czasem stanie się bezużyteczny. Martwe piksele najlepiej zauważyć można na jednolitym tle, przy maksymalnej jasności ekranu. Matryce nowoczesnych monitorów są również podatne na zarysowania i przetarcia, monitory używane mogą znaleźć się w grupie szczególnie narażonej na takie wady.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here