Wysyłanie kartek świątecznych powraca do łask. Nic w tym dziwnego, gdyż jest to miły sposób na pokazanie swoim bliskim, że o nich myślimy. Współcześnie nie trzeba już decydować się na oklepane wzory ze sklepów, gdyż można niewielkim kosztem stworzyć spersonalizowane kartki! Na co zwrócić uwagę przy ich tworzeniu i drukowaniu?

Wybierz odpowiedni papier

Zanim zaczniesz tworzyć swój szablon zastanów się, jaki papier chcesz wykorzystać. Warto to zrobić już na tym etapie, ponieważ nie wszystkie kolory i wzory będą się odpowiednio prezentować na odmiennych typach papieru. W drukarni jkbprint.pl dostępnych jest kilka formatów i rodzajów, jednak do najpopularniejszych w przypadku kartek okolicznościowych zalicza się:

  • format A4,
  • format A5,
  • 210g matowa kartka z nadrukiem matowym,
  • 260g błyszcząca kartka z nadrukiem błyszczącym,
  • 270g błyszcząca kartka z nadrukiem błyszczącym.

 poniżej popularne formaty:

Zastanów się, czy chcesz druk dwustronny

Aby zaprojektować obraz z przodu karty, możesz użyć internetowej witryny do edycji zdjęć lub nawet najprostszego, darmowego programu. Aby dodać tekst i efekty do zdjęcia, które przesyłasz, przyda się program do projektowania graficznego.

Pamiętaj o tym, że w większości drukarni na cenę ma wpływ ilość drukowanych stron, a nie wielkość samego szablonu czy wzoru. Niezależnie więc o tego, czy zdecydujesz się na minimalistyczny akcent lub też pokolorujesz całą stronę, różnica w kosztach może być niewielka. Wybierz więc taką drukarnię, która zwraca na to uwagę, dzięki czemu będziesz mógł tak zaprojektować kartkę, aby opłacało się inwestować w druk dwustronny.

Etapy projektowania kart

Po zakończeniu projektowania każdego obrazu należy go pobrać na komputer. Teraz, gdy już zapisałeś projekt przedniej karty, musisz zaimportować go do pustego dokumentu i wyrównać, tak, aby poprawnie wydrukował się na pustych kartkach z życzeniami. Ogromne znaczenie ma to, czy chcesz, aby karty były poziome lub też pionowe. Zmniejsz rozmiary marginesów na pustych dokumentach do minimum, a następnie podziel stronę na dwie kolumny. W kolejnym kroku wstaw wybrany obraz lub zdjęcie do jednej z kolumn, która będzie stanowiła po prostu przód kartki.

Istnieje wiele różnych stron internetowych i programów, których możesz użyć do tworzenia swoich kart, ale pamiętaj, że instrukcje dotyczące wyrównania obrazów różnią się w zależności od używanego programu.

Drukowanie

Kartki świąteczne i okolicznościowe możesz wydrukować na przydomowej drukarce, jednak rozwiązanie to sprawdzi się tylko wtedy, kiedy masz niewielką liczbę egzemplarzy. Jeśli kartek jest już powyżej 20, to w zależności od stworzonego przez Ciebie wzoru może się okazać, że koszt tuszu nie będzie adekwatny do całego przedsięwzięcia. Warto wtedy skorzystać z usług drukarni takiej jak JKB Print – https://www.jkbprint.pl/karty-swiateczne, w której to specjaliści doradzą Ci format, gramaturę papieru itd. Wysyłając do nich plik pamiętaj o zachowaniu wzorców kolorów CMYK i zapisaniu wszystkiego w ogólnodostępnym formacie, takim jak np. .pdf.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here