Firmy coraz częściej potrzebują nowoczesnych narzędzi, które przyspieszą i usprawnią procesy biznesowe, a tym samym przyczynią się do budowania przewagi konkurencyjnej na rynku. Jednym z takich rozwiązań, które warto wdrożyć w przedsiębiorstwie, jest system klasy ERP. W jaki sposób jednak wybrać takie oprogramowanie, żeby nie żałować?
Transformacja cyfrowa biznesu to hasło, które odmieniane jest dziś przez wszystkie przypadki. O takiej transformacji mówi się na całym świecie, a coraz więcej przedsiębiorstw realizuje jej ideę. Wszyscy menedżerowie i prezesi firm, a nawet mali przedsiębiorcy, zdają sobie sprawę, że przyszłość biznesu kryje się w narzędziach cyfrowych. Połączenie takich narzędzi z kompetencjami biznesowymi staje się już dziś konieczne, żeby docierać skuteczniej do klientów, efektywniej zarządzać pracownikami, przyspieszać decyzje i rozwijać nowe produkty lub usługi. Jednym z kluczowych aspektów cyfrowej transformacji przedsiębiorstwa jest wykorzystanie odpowiedniego oprogramowania, które automatyzuje wiele procesów zachodzących w organizacji. Przykładem takiego oprogramowania są rozwiązania klasy ERP, z których coraz chętniej korzystają przedsiębiorcy.
Czym jest oprogramowanie klasy ERP?
ERP, czyli Enterprise Resource Planning, to oprogramowanie do planowania zasobów przedsiębiorstwa. Dzięki niemu można zintegrować wszystkie procesy zachodzący w firmie. Najlepsze rozwiązania klasy ERP (przykładem może być Dynamics 365 Business Central Microsoft) potrafią łączyć wszystkie obszary biznesowe przedsiębiorstwa. ERP ułatwia zarządzanie finansami firmy i księgowością, umożliwia analitykę biznesową, sprawne zarządzanie łańcuchem dostaw, wspiera logistykę i produkcję, jak również usprawnia relacje z klientami i pomaga realizować wiele innych procesów związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa.
Na co zwrócić uwagę, wybierając system ERP?
System klasy ERP spełni swoje zadanie tylko wtedy, gdy zostanie odpowiednio dobrany. Warto zatem wiedzieć, na co zwracać uwagę przy szukaniu najlepszego oprogramowania. Zapytaliśmy o to specjalistów z firmy NAV24.
Na etapie analizy przedwdrożeniowej firma zajmująca się w przyszłości wdrożeniem powinna dokładnie zbadać potrzeby firmy w której oprogramowanie ma być wdrożone. Taka analiza pozwali na dostosowanie systemu do potrzeb konkretnej firmy oraz pozwoli uniknąć dodatkowych opłat na etapie wdrożenia. Dobrze jeśli system ERP jest elastyczny, pozwala rozszerzanie funkcjonalności w przyszłości i integrację z innymi programami. Ważną kwestią jest także producent i aktualizacje. Warto stawiać na znane, sprawdzone marki, które nie znikną szybko z rynku. Tacy producenci z reguły zapewniają regularne aktualizacje oprogramowania. Nie zaszkodzi, gdy będzie możliwość wypróbowania również wersji demonstracyjnej ERP. Ważne także, żeby wybrać odpowiedniego wdrożeniowca takiego oprogramowania. Najlepiej, gdy będą to specjaliści współpracujący od lat z producentem ERP – doświadczeni, posiadający odpowiednie certyfikaty.
Oprogramowanie klasy ERP to coraz częściej niezastąpione narzędzie, dzięki któremu można poprawić efektywność procesów zachodzących w firmie i ułatwić zarządzanie oraz podejmowanie biznesowych decyzji.