Jak zbudować energooszczędny dom

Zastanawiasz się nad budową domu? Warto dołożyć starań, aby stworzyć budynek o jak najniższym zapotrzebowaniu na energię. W tym artykule omawiamy skuteczne metody na budowę domu energooszczędnego.

W ostatnich dziesięcioleciach coraz więcej przykładano wagi do energooszczędnego budownictwa mieszkaniowego. Sprawa staje się szczególnie istotna w okresie, gdy tak jak to się dzieje obecnie notujemy bardzo wysokie ceny paliw. Redukcja zapotrzebowania domu na energię pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania oraz uniezależnienie się od dostępności oraz cen opału. Jak nigdy wcześniej potrzeba nam tanich w eksploatacji budynków oszczędzających naturalne środowisko.

Energooszczędny projekt domu

O energooszczędnym budynku możemy mówić, przy domu o zapotrzebowaniu energetycznym poniżej poziomu 75 kWh/m2rok. W budownictwie energooszczędnym istotną rolę odgrywa sama architektura budynku. Jeśli zatem zależy nam na budowie domu energooszczędnego, warto zwrócić na to uwagę jeszcze na etapie projektowania domu. Już sama bryła budynku ma wpływ na poziom termoizolacji. Udowodniono, że najlepszym pod względem ergonomii kształtem budynku jest kula. I faktycznie w nowoczesnym budownictwie czasem widuje się okrągłe domy jednorodzinne. W Stanach Zjednoczonych buduje się nawet całe osiedla domów kopułowych. Energooszczędności sprzyja również odpowiednie usytuowanie budynku względem stron świata. Niezwykle istotne jest również unikanie tworzenia w konstrukcji budynku tzw. ‘mostków termicznych’, które mogłyby się przyczyniać do niepotrzebnych strat energii.

Energooszczędne instalacje

Zapotrzebowanie budynku na energię można obniżyć poprzez zastosowanie nowoczesnych urządzeń oraz budowlanych instalacji. Niemałe znaczenie ma również uwzględnienie ekonomicznych urządzeń grzewczych. Najlepsze efekty osiąga się na uwzględniając pompę ciepła, kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne. Pompa ciepła zapewnia darmową i niewyczerpaną energię cieplną, ale do jej pracy niezbędna jest odpowiednia ilość energii elektrycznej. Może ona być zapewniona przez montowane na dachu budynku panele fotowoltaiczne. Natomiast kolektory słoneczne zapewniają ciepła wodę użytkową. Do oszczędnych, aczkolwiek wykorzystujących tradycyjne paliwo należą gazowe kotły kondensacyjne. Montuje się je w budynkach pasywnych oraz energooszczędnych w celu zapewnienia alternatywnego źródła ogrzewania. W razie awarii pompy ciepła, kocioł gazowy może zapewnić komfort cieplny domowników. Kotły kondensacyjne charakteryzują się nawet 30 procent lepszą sprawnością energetyczną w porównaniu z ich typowymi odpowiednikami.

System rekuperacji w budynkach jednorodzinnych

W budownictwie energooszczędnym rekuperacja to standard. Każdy budynek musi być wyposażony w sprawnie funkcjonująca wentylację. Rekuperacja jest to w zasadzie wentylacja mechaniczna – tyle, że wzbogacona o system odzysku ciepła. W rekuperatorach następuje wymiana energii cieplnej pomiędzy powietrzem wychodzącym, a przychodzącym. Dzięki temu strumień powietrza napływającego do budynku może być podgrzewany przez ciepły strumień usuwany z budynku. Według informacji zawartych na stronie internetowej Rekuperatory ASK, system rekuperacji pozwala na nawet kilkudziesięcioprocentowe obniżenie zapotrzebowania energetycznego budynku. Możliwe jest to właśnie dzięki wielokrotnemu wykorzystaniu energii zgromadzonej w podgrzewanym w mieszkaniu powietrzu. Oczywiście sprawność energetyczna całego systemu rekuperacji jest uzależniona od jakości użytych rekuperatorów, oraz prawidłowego zaprojektowania instalacji. Firma TanieReku.pl specjalizuje się w dystrybucji oraz montażu profesjonalnych systemów rekuperacji na obszarze Wrocławia oraz okolic. Co ciekawe system rekuperacji posiada również inne istotne zalety – rekuperatory sprawnie działają niezależnie od tego jaka temperatura panuje na zewnątrz. W trakcie letnich upałów rekuperatory przekazują energię cieplną z napływającego powietrza do tego wychodzącego z budynku. dzięki temu mieszkanie nie nagrzewa się tak szybko, dzięki czemu z kolei instalacja klimatyzacji ma dużo mniej pracy, co również przekłada się na oszczędności energii.

Budynki energooszczędne i pasywne są to w zasadzie zazwyczaj również domy inteligentne. Umiejętnie zastosowane nowoczesne technologie pozwalają skutecznie obniżać energochłonność domów jednorodzinnych. Jeśli zatem dysponujesz odpowiednimi funduszami, montaż energooszczędnych instalacji to niezwykle udana inwestycja – szczególnie teraz, gdy inflacja z miesiąca na miesiąc pochłania zgromadzone oszczędności.

Artykuł opracowany przy współpracy z serwisem internetowym wklejak.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here