Każdy magazyn do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje skrupulatnie prowadzonej dokumentacji magazynowej. Są to specjalizowane dokumenty przeznaczone do zarządzania stanami magazynowymi towarów. Rejestrują one obrót towarem, czyli jego wydanie, przyjęcie, zmianę magazynu na inny lub miejsca w obrębie tego samego magazynu. Program lomag.pl powstał, aby ułatwić prowadzenie magazynu.

Dokumenty magazynowe można podzielić ze względu na kierunek przepływu towarów:

-dokumenty przychodowe, określające towary wchodzące na stan magazynu,
-dokumenty rozchodowe, określające towary wychodzące z magazynu.

Wśród dokumentów przychodowych wyróżniamy takie dokumenty jak:

-PZ (przyjęcie zewnętrzne), czyli dokument wystawiany przy zakupie lub przyjęciu nieodpłatnego towaru,
-PW (przyjęcie wewnętrzne), czyli dokument wystawiany podczas odbioru towaru pochodzącego z pododdziału firmy,
-ZW (zwrot wewnętrzny), czyli dokument będący podstawą do zwrotu materiału, na przykład w sytuacji pobrania zbyt dużej ilości towaru,
-MM (przesunięcie międzymagazynowe), jest dokumentem potwierdzającym przemieszczenie towaru pomiędzy magazynami tego samego przedsiębiorstwa.

Dokumenty magazynowe rozchodowe dzielimy na:

-WZ (wydanie na zewnątrz), będący potwierdzeniem wydania towaru z magazynu w związku z jego sprzedażą lub nieodpłatnym oddaniem,
-RW (rozchód wewnętrzny), to dokument potwierdzający wydanie towaru na wewnętrzne potrzeby przedsiębiorstwa,
-MM (przesunięcie międzymagazynowe), czyli dokument potwierdzający przesunięcie towaru między magazynami w obrębie tego samego przedsiębiorstwa.

Ze względu na skomplikowane zarządzanie magazynem w większości z nich stosuje się program magazynowy. Ma on na celu ułatwienie sprawnym zarządzaniem stanami magazynowymi. Złożony program do magazynu sprawdzi się idealnie w przypadku większego przedsiębiorstwa, które posiada system magazynów. Dobra organizacja dokumentacji pozwala obserwować poszczególne rodzaje i fazy obrotu magazynowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here