Jednym z wyzwań nie tylko dla początkujących przedsiębiorców, ale i doświadczonych sprzedawców jest organizacja oraz optymalizacja magazynu e-commerce. Są to bardzo ważne kwestie mające wpływ na szybkość obsługi zamówień oraz satysfakcję klientów. Duża dynamika w branży e-commerce i coraz to nowsze wyzwania, jakie stawia logistyka magazynowa, zmuszają do poszukiwania efektywnych metod organizacji pracy w magazynach. Odpowiedzią może się okazać tutaj kompleksowy system pozwalający na zarządzanie magazynem.
Koncentracja na priorytetach
Jak każdy sklep, również ten internetowy powinien pozostać skupiony głównie na sprzedaży własnych produktów. Brzmi to niczym truizm, ale właściwe eksponowanie oferty, działania marketingowe dążące do pozycjonowania towaru w zgodzie z założeniami sprzedawcy, to najważniejsze cele każdego ze sklepów, które dla wielu osób ciągle nie są oczywiste.
W przypadku handlu prowadzonego w internecie niezbędne jest podjęcie licznych działań, takich jak zapewnienie właściwej platformy sprzedażowej, outsourcing magazynowy (https://enemer.pl/uslugi/outsourcing-magazynu.html), sprawna logistyka, centrum magazynowe czy zdalna obsługa klienta. Doświadczenie wskazuje jasno, iż realizacja wyżej wspomnianych procesów w swoim zakresie jest bardzo czasochłonna i kosztowna, a często również ryzykowna.
System do zarządzania pracą magazynu e-commerce – jaką pełni funkcję?
Odpowiednio zmodernizowana gospodarka magazynowa razem z systemem do obsługiwania magazynu umożliwia odciążenie przedsiębiorcy dzięki wydajniejszemu prowadzeniu, utrzymaniu magazynu, kompletowaniu zamówień i ich wysyłaniu. Dzięki czemu możliwe jest znacznie szybsze realizowanie zamówień i wyeliminowanie wielu pomyłek, a to przekłada się bezpośrednio na wskaźnik zadowolenia klientów i to, czy wrócą do naszego sklepu.
W jakich obszarach system do zarządzania magazynem usprawnia codzienną pracę?
- przyjmowanie dostaw – bezbłędne i szybkie przyjmowanie towarów może wpływać na efektywność całego pionu pracowniczego,
- inwentaryzacja towarów – odpowiednie ewidencjonowanie stanów magazynowych bez wsparcia ze strony dobrego oprogramowania będzie trudnym zadaniem, a ryzyko pojawiania się błędów jest znaczne i generuje też niepotrzebne koszty,
- skompletowanie zamówień – większość systemów już podczas kompletowania towarów wskaże ich lokalizację w magazynie i pokaże właściwą ścieżkę, żeby proces realizacji zamówień przebiegał możliwie jak najszybciej
- dokumentacja magazynowa – prowadzenie dokumentacji oraz ewidencji produktowej to nie tylko spore ułatwienie, ale też prawny obowiązek.