Praca jako programista javascript

Chcesz pracować jako programista JavaScript? To niewątpliwie dobry wybór, bo praca jest ciekawa i dobrze opłacana. Zobacz, co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się szukać zatrudnienia w branży IT.

Jak zacząć programować w JavaScript

JavaScript to język programowania, który daje bardzo dużo możliwości, a mimo to nie jest skomplikowany. Poznanie jego podstaw to kwestia kilku dni. W dużej mierze opiera się na gotowych bibliotekach, z których można do woli korzystać w razie potrzeby.

Naukę programowania JavaScript można zacząć od zapoznania się z darmowymi materiałami, których w sieci jest bardzo dużo. Kolejnym krokiem mogą być płatne kursy i webinary. Cała reszta to kwestia osobistego zaangażowania i praktyki. Z każdym kolejnym projektem programowanie będzie przychodziło łatwiej.

Trzeba jednak pamiętać, że programowania nie da się nauczyć raz na zawsze. Języki programowania są tak samo żywe, jak wszystkie inne i trzeba się ich uczyć na bieżąco. Programista to zawód, w którym doszkalanie się jest normą. Bez tego wręcz trudno wyobrazić sobie pracę w tej branży.

Co można zrobić w JavaScript?

Bez JavaScript internet na pewno nie wyglądałby tak, jak dziś wygląda. To właśnie temu językowi zawdzięczamy atrakcyjność i interaktywność stron internetowych.

Wszelkie dynamicznie zmieniające się zawartości wyświetlane na stronie (grafiki 2 i 3D, mapy, multimedia) nie mogłyby zaistnieć, gdyby nie JavaScript. Także różnorakie wyskakujące okienka z banerami, reklamami, chatboty, zapisy na newsletter to też JavaScript. Nietrudno sobie wyobrazić, że gdyby te funkcje zniknęły ze stron internetowych, cofnęlibyśmy się technologicznie o kilka dekad!

ile zarabia programista javascript

Wynagrodzenie programistów, nie tylko JavaScript, zależne jest od wielu czynników. Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o zarobki programisty JavaScript. Pod uwagę bierze się wykształcenie, doświadczenie, staż pracy, a także miejsce zatrudnienia. W największych miastach Polski zarabia się zdecydowanie więcej niż w małych miejscowościach. To oczywiście duże uproszczenie, bo wielu programistów pracuje zdalnie i świadczy usługi niezależnie od miejsca zamieszkania, niemniej jakieś kryteria trzeba przyjąć.

Najlepiej opłacani są oczywiście programiści w stolicy. Poza tym warto zatrudnić się w Poznaniu, Trójmieście, Krakowie, Katowicach i Wrocławiu.

Jeśli chodzi o wynagrodzenie w kontekście stażu i doświadczenia, to nawet początkujący programista JavaScript nie powinien mieć powodów do narzekań. Jego zarobki będą oscylowały w okolicach 4500 zł brutto. Kilkuletnie doświadczenie gwarantuje podwyżkę średnio o 2000 zł brutto. Najwięcej zarabiają seniorzy programowania – ich zarobki oscylują wokół 11000 zł brutto.

Trzeba jednak pamiętać, że to dane uśrednione. Tak naprawdę zarobki programisty JavaScript mogą wynosić nawet kilkukrotnie więcej. Dużo zależy przede wszystkim od tego, kto jest jego pracodawcą. Niektórzy programiści JavaScript szukają pracy zdalnej na zachodzie Europy. Ich zarobki są wówczas porównywalne z tymi, które otrzymują np. Hiszpanie czy Irlandczycy.

Gdzie szukać pracy jako programista JavaScript?

Jeśli chodzi o branżę IT, to rynek pracy jest niezwykle chłonny. Liczba ofert pracy cały czas jest bardzo duża (Zobacz: praca JavaScript) i zapewne nieprędko się to zmieni. Wręcz trudno sobie wyobrazić, żeby w dobie rewolucji technologicznej znikło zapotrzebowanie na programistów.

Przy szukaniu pracy w charakterze programisty JavaScript warto wziąć pod uwagę kilka różnych opcji:

– portale rekrutacyjne – to wręcz obowiązkowy punkt poszukiwań dla programisty. Jeśli jego wizytówki nie ma w sieci, to w sensie zawodowym nie istnieje. Portal rekrutacyjny to miejsce, w którym można zaprezentować swoje doświadczenie i umiejętności.

– własna strona internetowa – chyba najlepsza wizytówka dla programisty, pod warunkiem, że będzie dopracowana w najdrobniejszych szczegółach.

– portal z ofertami pracy – to nie to samo, co portal rekrutacyjny. Tu po prostu znajdują się oferty pracy dla programistów JavaScript i nie tylko. Warto przeglądać takie portale systematycznie, bo ogłoszenia dodawane są praktycznie cały czas.

– grupy branżowe w mediach społecznościowych – służą nie tylko wymianie informacji i doświadczeń. To miejsce zdobywania cennych kontaktów branżowych, które w przyszłości mogą zaowocować znalezieniem ciekawej pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here