Problem ze spłatą długów

Kiedy pojawiają się pierwsze problemy ze spłatą długów, warto jak najszybciej zacząć działać. Życie w zadłużeniu, którego nie jest się w stanie uregulować, jest bowiem niezwykle trudne. Istnieją jednak sposoby, by sobie z tym poradzić. Dowiedz się, jak nie popaść w spiralę zadłużenia i skutecznie wyjść z długów.

Czym jest spirala długów i dlaczego należy jej unikać?

Spirala długów to określenie stosowane w sytuacji, gdy osoba zaciąga kolejne kredyty i pożyczki, by móc spłacić poprzednie. Jest to niezwykle niebezpieczne, ponieważ w ten sposób poziom zadłużenia jedynie się zwiększa. W pewnym momencie okazuje się, że budżet jest tak obciążony, że nie wystarcza środków nawet na spłatę bieżących zobowiązań.

Co więcej, przy staraniu się o kredyt czy pożyczkę, zdolność kredytowa jest skrupulatnie sprawdzana. Bardzo prawdopodobne, że przy kolejnej próbie dłużnik spotka się z odmową, ponieważ instytucja finansowa uzna, że nie będzie on w stanie regulować zobowiązań wobec niej. Ponadto może wówczas trafić do Krajowego Rejestru Długów.

Warto również dodać, że w przypadku, gdy długi będą stopniowo rosły, może dojść nawet do skierowania przez wierzyciela sprawy do sądu. Wówczas sąd może wydać nakaz zapłaty, co prowadzi do egzekucji komorniczej. W takiej sytuacji określone ruchomości, nieruchomości, konta bankowe czy wynagrodzenie mogą zostać zajęte w celu uregulowania długów.

Od czego zacząć spłatę zadłużenia?

Jak spłacić długi? To pytanie zadaje sobie mnóstwo osób. Otóż spłatę zadłużenia warto rozpocząć od przygotowania szczegółowego planu. Najpierw skrupulatnie przelicz swój budżet i sprawdź, ile pieniędzy wydajesz każdego miesiąca na czynsz, rachunki, zakupy spożywcze, transport, leki itd. Uzyskaną kwotę odejmij od wysokości wynagrodzenia, by zobaczyć, ile jesteś w stanie przeznaczyć na spłatę zobowiązań. Pamiętaj jednak, by zawsze pozostawić na koncie dodatkową kwotę na niespodziewane wydatki. Następnie przejrzyj dokumentację związaną z pożyczkami oraz kredytami i sprawdź, jaka jest wysokość Twoich comiesięcznych zobowiązań. Dokładnie przenalizuj i uporządkuj te kwestie. Zobacz, czy jakiekolwiek długi się nie przedawniły. Po trzech latach przedawniają się bowiem roszczenia z tytułu czynszu, alimentów czy kredytów i pożyczek.

Pomoc w spłacie długów – gdzie zwrócić się o pomoc?

Następnym krokiem na drodze do spłaty zadłużeń powinien być kontakt ze specjalistami w dziedzinie prawa i finansów, którzy pomogą Ci znaleźć skuteczne rozwiązania, gdy jesteś w spirali zadłużenia. Są to instytucje, które specjalizują się w pomocy dla zadłużonych. W jaki sposób mogą Ci pomóc? Mogą na przykład skonsolidować zadłużenie, pomóc Ci umorzyć długi lub odsetki, a także zmniejszyć wysokość rat. Takie działania nazywane są antywindykacją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here