Za sprawą nowoczesnych programów dla firm można uzyskać kompleksowe wsparcie w prowadzeniu firmy w każdej branży.
Obecnie oprogramowanie dla firm to szeroka gama rozbudowanych systemów i programów skupionych na określonych obszarach, które pozwalają na znacznie prostsze realizowanie codziennej działalności.
O czym warto pamiętać wtedy, gdy zamierza się wdrożyć programy dla firm? Jak je dobierać? Skąd je pozyskać? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące dostawy oprogramowania dla klientów biznesowych!
Jakie programy wybrać dla firmy?
Wybór odpowiednich programów dedykowanych dla klientów biznesowych ma bardzo duże znaczenie, ponieważ to właśnie one mogą znacznie usprawnić codzienną działalność. Gdy jednak nie będą właściwie dobrane, wówczas mogą spowodować niemałe zamieszanie w obsłudze firmy, przyczyniając się do jej gorszych wyników.
Zatem jak wybierać dobre programy dla firm? Pod uwagę należy wtedy wziąć szereg czynników, które odnoszą się zarówno do samej firmy, jak i do samego programu. O czym trzeba pamiętać?
Przy doborze oprogramowania dla firmy warto uwzględnić poniższe czynniki:
- Branża firmy
- Sposób prowadzenia działalności
- Rodzaj oprogramowania
- Sposób wdrożenia programu
- Opłata za program
Branża firmy
Każda branża w biznesie ma swoje indywidualne wymagania, a oprogramowanie dla firm powinno wpisywać się w jej specyfikę.
Przedsiębiorcy mają do dyspozycji oprogramowanie skoncentrowane na oferowaniu ogólnych funkcji, ale mogą także zdecydować się na oprogramowanie dedykowane, które pod kątem swoich funkcji odpowiada konkretnym wymaganiom branż. W tym przypadku warto wskazać między innymi na oprogramowanie TMS przeznaczone do obsługi firm transportowych, oprogramowanie WMS do obsługi magazynu czy oprogramowanie e-commerce dla handlu internetowego.
Sposób prowadzenia działalności
Jeżeli firma koncentruje swoją działalność online, wówczas może ona zdecydować się na programy dla firm w chmurze, które pozwalają na dostęp do ich zasobów w każdym miejscu. Takie rozwiązanie sprawdzi się również w firmach, które prowadzą swoje usługi dojazdowo, czyli ich pracownicy często przebywają poza siedzibą. Wtedy mogą mieć oni dostęp do programu na swoim smartfonie albo tablecie.
Oczywiście, nadal dostępne jest oprogramowanie desktop, czyli to przeznaczone do instalacji na komputerze. W tym przypadku może ono jednak wykorzystywać internetową bazę danych, co dodatkowo podwyższa ich bezpieczeństwo.
Rodzaj oprogramowania
Na rynku oprogramowania biznesowego znajduje się wiele propozycji, zatem dostawa oprogramowania tego typu musi uwzględniać konkretny jego rodzaj. Tutaj przedsiębiorcy mogą zdecydować się na systemy, które pozwalają na kompleksowe zarządzanie całą firmą, ale także na te, które są skupione na określonych jej obszarach.
Przykładowo, gdy firma chciałaby zarządzać wszystkimi swoimi obszarami za pomocą jednego systemu, można zdecydować się na oprogramowanie ERP. Z kolei wtedy, gdy celem jest poprawa jakości obsługi klienta, wówczas firma może skoncentrować się na wdrożeniu oprogramowania CRM.
Z różnymi wariantami oprogramowania dla firm można zapoznać się bliżej na stronie IT Center – jednego z czołowych dostawców systemów przeznaczonych dla biznesu.
Sposób wdrożenia programu
Przedsiębiorcy, którzy chcieliby zdecydować się na szybsze wdrożenie oprogramowania, powinni zdecydować się na to działające w chmurze, które nie wymaga instalacji na komputerze. Tradycyjne wdrożenie oprogramowania wymaga już większej ilości czasu.
Opłata za program
Koszty mogą być rozliczane na dwa sposoby – w ramach jednorazowej opłaty za cały okres korzystania z systemu, na przykład za roczną licencję, a także jako abonament, który płacony jest co miesiąc lub w innych odstępach czasowych.
Gdzie kupić oprogramowanie dla firm?
Aktualnie zarówno oprogramowanie o uniwersalnym zastosowaniu, jak i oprogramowanie dedykowane oferowane jest przez wiele firm, dlatego warto wcześniej zapoznać się z ich propozycjami online. Wiele firm udostępnia także demo swoich programów bezpłatnie, by można było je przetestować.
Po wybraniu odpowiedniego oprogramowania wystarczy tylko skontaktować się z dostawcą, by uzgodnić szczegóły jego zakupu i wdrożenia.