Przewóz towaru

Statki ro-ro są jednymi z najchętniej wykorzystywanych typów statków w transporcie morskim. Wszystko to za sprawą wysokiego poziomu bezpieczeństwa przewożonych towarów. Z pomocą wskazanych statków można przewieźć m.in. rozmaite pojazdy. Mogą to być nie tylko samochody osobowe lub ciężarowe, ale też maszyny kolejowe. Pod tym kątem zyskuje się nieograniczone możliwości.

Statek ro-ro – kilka podstawowych informacji

Statek ro-ro na samym początku istnienia był wykorzystywany jedynie w celach militarnych. Statki z tej kategorii były znane już w XI wieku, lecz z biegiem czasu bardzo się rozwinęły. W okresie II wojny światowej statki ro-ro wykorzystywano jako okręty desantowe. Później dostrzeżono ich potencjał przy przewożeniu ładunków tocznych oraz ciężkich pojazdów. Dzięki temu realizowany jest m.inimport z Chin.

Statek typu ro-ro to inaczej rorowiec. Ro-ro to skrót od angielskiego zwrotu roll-on/roll-off. Co istotniejsze ta odmiana może być wykorzystywana na wiele sposobów, m.in. przy przewozach pasażersko-towarowych, towarowych lub w formie barki. Wszystko opiera się na specjalistycznej metodzie ładowania oraz wyładowywania towarów. Dzieje się to przy pomocy ich wtaczania oraz wytaczania przez odpowiednio zaprojektowane furty.

Statki ro-ro – na jakie odmiany można je podzielić?

Decydując się na ro-ro transport warto mieć pełną świadomość tego, że współcześnie można skorzystać z kilku wartościowych odmian tego typu statków. Wśród nich znajdują się np.:

  • ro-pax – prom o charakterze pasażersko-samochodowym. Cechuje się zwiększoną przestrzenią ładunkową, tak aby nie było żadnych problemów ze swobodnym przewozem dużych aut,
  • sto-ro – ładunki przenosi się na nie przy pomocy maszyn kołowych. Istotne jest to, aby poprawnie je układać, ponieważ w zdecydowanej większości przypadków statki nie posiadają wewnętrznych oraz zewnętrznych ramp,
  • ro-lo – ładunki mogą być przewożone pionowo i poziomo,
  • con-ro – połączenie kontenerowca i statku ro-ro. Daje możliwość przewozu kontenerów morskich i ładunków tocznych,
  • statki hybrydowe – związane z występowaniem konfiguracji hybrydowych, np. połączenie sto-ro i ro-lo.

Jak widać ro-ro cargo to bardzo spopularyzowane zjawisko, które jest wykorzystywane m.in. w trakcie importu towaru z Chin. Dobranie odpowiedniego typu statku do zaplanowanego transportu wcale nie jest łatwe, więc w pierwszej kolejności warto dowiedzieć się jak przebiega import z Chin krok po kroku, a następnie zdecydować się na optymalną wersję statku ro-ro. To jedyny sposób na uniknięcie pomyłek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here