start-up
Fot. Pexels.com

Start-up to stosunkowo nowe pojęcie, które przybyło do nas z USA. Jest to jeden z rodzajów działalności gospodarczej, który zyskuje popularność także w naszym kraju. W artykule znajdziesz informacje o tym, czym jest start-u, na czym polega i jak to wygląda w praktyce na świecie i w Polsce.

Przeczytaj też: http://www.synat.pl/co-to-jest-start-up/

Jakie cechy ma start-up?

Wyróżnikami tego typu firm jest innowacyjność, krótka działalność na rynku oraz wysokie ryzyko biznesowe. Ryzyko związane z tą formą biznesu wiąże się z niepewnością co do sprzedaży produktu lub usługi. W związku z tym, że jest to coś innowacyjnego trudno przewidzieć czy przyjmie się na rynku.

Start-upy w swojej ofercie mają najczęściej jeden projekt, na którym się skupiają i to właśnie go rozwijają. Tego typu firma może liczyć zarówno kilka jak i kilkadziesiąt osób, a nawet kilkaset.

Finansowanie start-upu

Najczęściej spotykanym na rynku wzorem jest pozyskanie finansowania od zewnętrznych podmiotów. Jednak start-up może korzystać także z finansowania wspólników, którzy otworzyli dane przedsiębiorstwo.

Najczęstszą formą finansowania takich biznesów jest:

  • wkład od aniołów biznesu,
  • crowdfunding,
  • wkład z funduszy venture capital,
  • dotacje z Unii Europejskiej.

Jeśli masz własny pomysł na to jak zdobyć środki na swój innowacyjny biznes to nie wykluczy Cię to z grona start-upów. Rodzaj finansowania ma duże znaczenie przy funkcjonowaniu firmy, ale niewielki przy jego klasyfikacji.

W jakiej branży można założyć start-up?

Innowacyjne przedsiębiorstwo może działać w niemalże każdej branży. Nie trzeba się tutaj ograniczać. Do najpopularniejszych, gdzie często spotykamy się z takim przedsiębiorstwem możemy zaliczyć przede wszystkim branżę IT, a także szeroko pojętych nowych technologii.

Korporacje, które zaczynały jako innowacyjne, niewielkie firmy, a urosły i zarabiają teraz kilka, a nawet kilkanaście tysięcy pracowników to m.in. Facebook, Netflix czy Spotify. Z tych aplikacji codziennie korzysta kilka milionów ludzi ponieważ ich pomysłodawcy zawalczyli o swoje marzenia i rozwój firmy.

 

Pozyskanie środków na działalność to pierwszy krok, aby Twój start-up rozwinął skrzydła. Jeśli masz innowacyjny pomysł spróbuj swoich sił i rozpocznij przygodę z tym światem. Powodzenia.

Zobacz też: http://www.crowley.pl/fundusze-venture-capital-co-to-takiego/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here