Studia prawnicze a rzeczywistość

Seriale, w których można zobaczyć osoby wykonujące zawody prawnicze, bardzo często goszczą w telewizji. Na fali popularności tych programów i seriali, wiele osób zapewne zdecydowało się na rozpoczęcie kariery w prawniczym świecie, a schodami do tej kariery są oczywiście studia prawnicze.

Studia na kierunku prawo

Dziś prawo można studiować na wielu uczelniach, zarówno państwowych jak i prywatnych. Można wybrać studia w trybie dziennym i zaocznym. Często studia zaoczne wybierają ludzie, którzy już pracują – dzięki temu mogą pogodzić studia z pracą. Za to na studiach dziennych można w większym wymiarze poświęcić się nauce i działalności w kołach naukowych.

Wiele osób zastanawia się, czy na samych studiach poprzestaną czy też będą robić aplikację. Tylko po aplikacji można zostać sędzia albo adwokatem. Również radca prawny to zawód, który wymaga nauki dłuższej niż tylko pięć lat podstawowych studiów. Jeżeli ktoś nie pójdzie na aplikację, to wcale nie znaczy, że nie zrobi kariery. Może pracować na przykład w korporacji czy w innym zawodzie jakoś związanym z prawem.

Kim jest radca prawny?

Jeżeli ktoś nie jest pewien jaką podjąć decyzję w swoim dylemacie związanym z prawem, to najlepszą drogą będzie udanie się po poradę do radcy prawnego. To osoba specjalnie wyszkolona ku temu, by świadczyć porady prawne. Czasem będą to porady dla zwykłych obywateli, a czasem porady związane z wielkimi biznesami.

Każdy, kto wykonuje zawód prawniczy prędzej czy później spotka się z tym, że prawo naprawdę działa w stosunku do zwykłych ludzi. To nie tylko kodeksy i przepisany, martwe litery, ale przede wszystkim coś co realnie nadaje kształt ludzkiemu życie i kształtuje normy postępowania. Dlatego zawody prawnicze są tak popularne.

Studia prawnicze – dla kogo?

W naszej rzeczywistości studia prawnicze i później kariera w prawniczym świecie wyglądają inaczej niż na przykład w Stanach Zjednoczonych. Tak naprawdę różnice pomiędzy państwami są spore.

Co ciekawe, studiując prawo w Polsce raczej nie wykorzysta się tej wiedzy za granicą, dlatego mając plany emigracyjne, trzeba zrewidować swoje poglądy co do planowanych studiów. Każdy powinien zastanowić się czy jest gotowy na naprawdę ciężką pracę, jaką jest studiowanie prawa.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here