Dzieci bardzo szybko uczą się nowych rzeczy i jest to dla nich przyjemne doświadczenie. Nie mają problemu z zapamiętaniem kolejnych słów, piosenek, czy wierszyków. Warto wykorzystać tę cechę i pomóc dziecku we wczesnej nauce języka obcego.

Zmotywuj, unikaj kar

Jak zawsze bardzo duże znaczenie ma odpowiednia motywacja. Nie możemy zmuszać malucha do nauki, jeśli widocznie nie jest tym zainteresowane. Warto z nim porozmawiać i pokazać plusy znajomości języka obcego. Możemy zacząć od tak prostych czynności, jak włączanie polsko — angielskich bajek, dzięki którym dziecko samo wyrazi w końcu chęć dodatkowej nauki. Możemy także spróbować zapisać naszego kilkulatka na specjalne kursy dla najmłodszych. Najczęściej są one organizowane w niewielkich grupach, a nauczyciele wykorzystują zabawę jako jedną z form przyswajania wiedzy. Dzięki temu maluch będzie kojarzył te spotkania bardzo pozytywnie i z przyjemnością będzie w nich uczestniczył.

Kiedy nie jesteśmy ekspertem

Często zdarzają się sytuacje, gdy rodzice sami próbują nauczyć swoje dziecko podstaw języka obcego, choć nie do końca znają i rozumieją obcą mowę. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ możemy przypadkiem przekazać maluchowi błędne informacje, które na późniejszych etapach nauki mogą mu ją utrudniać.

A co z młodzieżą?

Wydawać, by się mogło, że angielski dla młodzieży to bardzo ważna sprawa. Rzeczywiście w wielu przypadkach zdają sobie oni sprawę z tego, jak ważna jest znajomość języków obcych. Zdarzają się jednak i tacy, których ciężko jest namówić do regularnej nauki. Co wtedy? Możemy zapisać dziecko na specjalne kursy, które ułatwią mu przyswajanie wiedzy i zachęcą do dalszych działań. Pokażmy mu też proste, domowe sposoby na poznanie zagranicznych zwrotów. Oglądajmy razem filmy w obcym języku, jeśli sami posługujemy się angielskim, prowadźmy konwersację, a nawet grajmy wspólnie w gry, które wymagają znajomości języka obcego.

Dzieci i młodzież to grupy, którym nauka przychodzi dość łatwo. Warto więc dobrze wykorzystać ten okres i zachęcić najmłodszych członków rodziny do nauki języków obcych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here