Na rynku Forex znajdziesz wiele narzędzi, które ułatwią ci handel. Jednym z nich jest wskaźnik ATR (z ang. Average True Range czyli Średnia Rzeczywistego Zasięgu) autorstwa J. Wellesa Wildera. Do czego służy to narzędzie i jak pomoże ci na giełdzie? Tego dowiesz się z artykułu
Jak działa wskaźnik ATR?
Wskaźnik powstał z myślą o rynkach, na których często pojawiają się luki cenowe. Takie sytuacje utrudniają ustalenie rzeczywistej zmienności. Inwestorzy potrzebują narzędzia, które im to ułatwi.
Takim narzędziem jest wskaźnik ATR. Dzięki swojej konstrukcji określa prawdziwy zasięg ruchu cenowego. W jaki sposób to robi? Przedstawia dynamikę rynku w danym okresie. Jeśli ceny zmieni się znacznie na wskaźniku ATR, oznacza to wybicie z trendu bocznego i pozwala inwestorom (np. swing traderom) zdecydować o kolejnym ruchu na giełdzie.
Narzędzie to najlepiej sprawdza się w taktykach, w których inwestujesz z trendem.
Zastosowanie ATR
Wskaźnik ATR wykorzystasz na wiele sposobów. Poniżej znajdziesz jego najważniejsze funkcje.
Są to:
- określane siły wahań rynku,
- ułatwienie decyzji o wejściu lub wyjściu z transakcji,
- lokalizacja ekstremów (szczytów i dołków),
- wyznaczanie poziomu stop loss,
- określanie istotności wskaźników świecowych.
ATR jest bardzo przydatnym i prostym w obsłudze narzędziem, o czym przekonasz się za chwilę. Jeśli jednak już teraz chcesz je przetestować (albo szereg innych wartościowych wskaźników), zajrzyj na Saxo Bank Polska. Na miejscu skorzystasz z nowoczesnej platformy inwestycyjnej, która ułatwi ci wszystkie operacje giełdowe.
Jak wygląda wskaźnik ATR?
Narzędzie bazuje na obliczeniach True Range (prawdziwy zasięg ruchu), wedle których oblicza średnią cenową dla danego okresu. Dzięki temu wiesz, w jakim zakresie cenowym porusza się dany instrument.
Wskaźnik ATR wykorzystasz na dowolnych interwałach, ale powstał z myślą o przedziałach dobowych. Inwestorzy wykorzystują go najczęściej w oparciu o 14 okresów.
Za pomocą tego wskaźnika łatwo przewidzisz lokalne szczyty i dołki. ATR zwykle tuż przed nimi uzyskuje wysoką wartość. Jednak to jeszcze nie wszystko. Jeśli wskaźnik utrzymuje wysoką wartość podczas wzrostów i spadków cen, prawdopodobnie nastąpi dłuższa zmiana trendu. Zaś w przypadku niskiej wartości ATR wszystko wskazuje na to, że utrzyma się trend boczny.