praca

Łatwo powiedzieć, trudniej zrealizować. Brzmi trochę jak utopia – praca marzeń, ale Konfucjusz dobrze wiedział co mówi. Wszyscy marzymy o szczęśliwym życiu, każdy natomiast może przez to pojęcie rozumieć coś zupełnie innego: dom, rodzina, stabilizacja, godna praca, a może podróże, imprezy i wieczny ruch. Jedno pozostaje niezmienne – pieniądze, jeśli ich nie ma to znacznie trudniej jest zrealizować swoje plany i marzenia. Nie każdy urodził się w bogatej rodzinie lub wygrał milion na loterii i może sobie pozwolić na swobodną realizację wszystkich planów. Wszystko zatem kręci się wokół pracy jako głównego źródła finansów.

Zatem jak znaleźć dobrą pracę? A najlepiej pracę marzeń? Najlepiej taką, którą z przyjemnością można wykonywać a zarazem satysfakcjonującą finansowo. Wybór na rynku ofert pracy jest obecnie bardzo szeroki. Wykształcenie kierunkowe oczywiście ma znaczenie, ale pracodawcy zwracają uwagę również na doświadczenie, zaangażowanie, cele i predyspozycje zawodowe. Ważne jest, żeby odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań: Co lubię robić? W czym czuję się dobrze i co potrafię wykonywać najlepiej? Wbrew pozorom poziom szczęścia i satysfakcji z życia nie zawsze jest uzależniony od ilości zer na koncie.

Niektórzy są gotowi pracować za mniejszą stawkę, ale na posadzie, która sprawi im przyjemność. Inni z kolei będą z zapałem walczyć o każdą dodatkową złotówkę. Niektórzy będą z powodzeniem prowadzić własny biznes, inni będą bardziej usatysfakcjonowani praca na etacie. Humaniści, umysły ścisłe, pracownicy biurowi, manualni czy fizyczni, lekarze, fryzjerzy, kasjerzy, nauczyciele, mechanicy, pisarze – wszyscy są potrzebni. Wiele zależy od predyspozycji, wyznaczonych celów i chęci ich realizacji.

Przykładowo osoby towarzyskie, o ekstrawertycznym charakterze, będą dobrze czuły się między ludźmi, zrealizują się jako pracownicy w handlu bądź usługach: sprzedawcy, barmani, kelnerzy, recepcjoniści. Osoby o charakterze bardziej introwertycznym lepiej poczują się w pracy zdalnej czy biurowej, czyli w zawodzie księgowego, pisarza, informatyka, programisty czy copywritera.

Osoby o wysokim poczuciu empatii do zwierząt świetnie sprawdzą się w zawodzie weterynarza, zoologa bądź opiekuna dla zwierząt. I dalej – osoby o zdolnościach manualnych sprawdzą się jako budowniczowie, mechanicy, krawcy, fryzjerzy, kosmetyczki, rzemieślnicy, artyści czy pracownicy produkcji. Warto wspomnieć również, że nie tylko w predyspozycjach tkwi sekret udanej i dobrej pracy, liczy się również dobry kontakt z współpracownikami, klientami, szefem, tzw. „atmosfera” w pracy, jak również wynagrodzenie. Jeśli warunki pracy nie są satysfakcjonujące to prawdopodobnie warto zastanowić się nad jej zmianą. Czasami wystarczy zaryzykować i zatrudnić się w innej firmie, zmienić branżę, a może nawet założyć własną działalność. Historia zna wiele przypadków, które wskazują na to, że taka zmiana nawet w późnym wieku, okazała się być najlepszą życiową decyzją.

Zatem podsumowując, jak znaleźć dobrą pracę? Określ w czym dobrze się czujesz i co sprawia ci przyjemność. Wyznacz swój cel, również finansowy. Zrób rozeznanie, szkol się, śledź oferty pracy i
podejmuj wyzwania. Nic się samo nie wydarzy. Powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here