Wyposażenie serwerowni w szafki rack – o czym warto pamiętać w czasie zakupu

0
874

Szafki rack, czyli specjalne rodzaje szafek dedykowanych między innymi do obsługi serwerowni, na trwałe zmieniły sposób zagospodarowania tych przestrzeni. Jeśli tylko zależy ci na możliwości sprawnego przechowywania i nadzorowania wielu urządzeń telekomunikacyjnych lub komputerowych, wówczas szafki rack to najlepsze z możliwych rozwiązań. Ich konstrukcja, sposób wykonania i zastosowane udogodnienia mają za zadanie pomóc w funkcjonowaniu serwerowni różnych typów. Poniżej przyglądamy się szafkom rack z bliska podpowiadając – które z nich warto wybrać oraz po czym rozpoznać szafkę rack dedykowaną do twoich potrzeb.

Szafki rack – system przechowywania urządzeń

Z szafek rack korzystają obecnie niemal wszystkie przedsiębiorstwa telekomunikacyjne i serwerowe. Ten typ szafek jest w dużym stopniu ujednolicony pod kątem rozmiarów. Oznacza to, że wybierając szafkę rack odnajdziesz z łatwością model dopasowany do urządzeń, które chcesz w niej przechowywać. W szafkach można także montować sprzęt dodatkowy (za pomocą ich specjalnej obudowy), a wybrane modele nadają się zarówno do stawiania na podłodze jak i wieszania na ścianach.

Wybierając szafkę rack warto rozpocząć od ustalenia jej docelowych rozmiarów, a przede wszystkim – pojemności. Jest ona zależna nie tylko od rozmiarów wewnętrznych, ale również rozmiarów montażowych, które powinny być podane przez producenta. Ponadto, warto ustalić, czy preferujesz szafki stojące, czy wiszące. Pierwsze z nich mają większy udźwig i są bardzo stabilne. Szafki wiszące mają mniejszy udźwig, dlatego stosowane są rzadziej.

Najważniejsze elementy konstrukcyjne

Warto zwrócić uwagę na drzwiczki w interesujących cię szafkach rack. Najczęściej, jest tylko jedna para drzwiczek, znajdujących się z przodu. Znajdziesz także szafki otwierane od przodu i od tyłu, stosowane w serwerowniach o mniejszej powierzchni. Materiał, z którego drzwi powinny być wykonane, to przede wszystkim blacha. Wytrzymały i solidny stop stali będzie zabezpieczał szafkę przed rozmaitymi szkodliwymi oddziaływaniami. Wśród dostępnych modeli (polecamy zwłaszcza rozwiązania z oferty Unotel) znajdziesz szafki z drzwiczkami zabudowanymi jak i perforowanymi, a także modele przeszklone.

Obecność kółek u podnóża szafki to w przypadku wielu serwerowni znaczące ułatwienie. Szafki takie możesz przesunąć, ustawiając je w dogodnym dla ciebie miejscu. Ponadto, rozwiązanie takie pozwala na korzystniejsze wykorzystanie dostępnej powierzchni, nawet w sytuacji jej nieznacznego przeładowania. Warto jednak podkreślić, że powinien zostać zachowany odpowiedni odstęp pomiędzy szafkami, gdyż ich odpowiednia wentylacja jest kluczowa dla sprawnego funkcjonowania przechowywanych wewnątrz sprzętów.

Szafki rack – w powszechnym użyciu

Kto jeszcze korzysta z szafek rack? W zasadzie – wszędzie tam, gdzie pojawia się potrzeba bezpiecznego przechowywania urządzeń telekomunikacyjnych i komputerowych, można stosować systemy szafek rack. Znajdują one zastosowanie na przykład w recepcjach hotelowych, bankach, siedzibach firm, biurach, urzędach i licznych innych placówkach. Dzięki wykorzystaniu szafek rack, pracownicy tych placówek mogą z łatwością kontrolować działanie urządzeń telekomunikacyjnych. Wystarczy, że spojrzą na migające kontrolki, by upewnić się, czy znajdujące się wewnątrz szafki urządzenia działają, czy nie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here