Wyposażenie serwerowni w szafki rack – o czym warto pamiętać w czasie zakupu

0
728

Szafki rack, czyli specjalne rodzaje szafek dedykowanych między innymi do obsługi serwerowni, na trwałe zmieniły sposób zagospodarowania tych przestrzeni. Jeśli tylko zależy ci na możliwości sprawnego przechowywania i nadzorowania wielu urządzeń telekomunikacyjnych lub komputerowych, wówczas szafki rack to najlepsze z możliwych rozwiązań. Ich konstrukcja, sposób wykonania i zastosowane udogodnienia mają za zadanie pomóc w funkcjonowaniu serwerowni różnych typów. Poniżej przyglądamy się szafkom rack z bliska podpowiadając – które z nich warto wybrać oraz po czym rozpoznać szafkę rack dedykowaną do twoich potrzeb.

Szafki rack – system przechowywania urządzeń

Z szafek rack korzystają obecnie niemal wszystkie przedsiębiorstwa telekomunikacyjne i serwerowe. Ten typ szafek jest w dużym stopniu ujednolicony pod kątem rozmiarów. Oznacza to, że wybierając szafkę rack odnajdziesz z łatwością model dopasowany do urządzeń, które chcesz w niej przechowywać. W szafkach można także montować sprzęt dodatkowy (za pomocą ich specjalnej obudowy), a wybrane modele nadają się zarówno do stawiania na podłodze jak i wieszania na ścianach.

Wybierając szafkę rack warto rozpocząć od ustalenia jej docelowych rozmiarów, a przede wszystkim – pojemności. Jest ona zależna nie tylko od rozmiarów wewnętrznych, ale również rozmiarów montażowych, które powinny być podane przez producenta. Ponadto, warto ustalić, czy preferujesz szafki stojące, czy wiszące. Pierwsze z nich mają większy udźwig i są bardzo stabilne. Szafki wiszące mają mniejszy udźwig, dlatego stosowane są rzadziej.

Najważniejsze elementy konstrukcyjne

Warto zwrócić uwagę na drzwiczki w interesujących cię szafkach rack. Najczęściej, jest tylko jedna para drzwiczek, znajdujących się z przodu. Znajdziesz także szafki otwierane od przodu i od tyłu, stosowane w serwerowniach o mniejszej powierzchni. Materiał, z którego drzwi powinny być wykonane, to przede wszystkim blacha. Wytrzymały i solidny stop stali będzie zabezpieczał szafkę przed rozmaitymi szkodliwymi oddziaływaniami. Wśród dostępnych modeli (polecamy zwłaszcza rozwiązania z oferty Unotel) znajdziesz szafki z drzwiczkami zabudowanymi jak i perforowanymi, a także modele przeszklone.

Obecność kółek u podnóża szafki to w przypadku wielu serwerowni znaczące ułatwienie. Szafki takie możesz przesunąć, ustawiając je w dogodnym dla ciebie miejscu. Ponadto, rozwiązanie takie pozwala na korzystniejsze wykorzystanie dostępnej powierzchni, nawet w sytuacji jej nieznacznego przeładowania. Warto jednak podkreślić, że powinien zostać zachowany odpowiedni odstęp pomiędzy szafkami, gdyż ich odpowiednia wentylacja jest kluczowa dla sprawnego funkcjonowania przechowywanych wewnątrz sprzętów.

Szafki rack – w powszechnym użyciu

Kto jeszcze korzysta z szafek rack? W zasadzie – wszędzie tam, gdzie pojawia się potrzeba bezpiecznego przechowywania urządzeń telekomunikacyjnych i komputerowych, można stosować systemy szafek rack. Znajdują one zastosowanie na przykład w recepcjach hotelowych, bankach, siedzibach firm, biurach, urzędach i licznych innych placówkach. Dzięki wykorzystaniu szafek rack, pracownicy tych placówek mogą z łatwością kontrolować działanie urządzeń telekomunikacyjnych. Wystarczy, że spojrzą na migające kontrolki, by upewnić się, czy znajdujące się wewnątrz szafki urządzenia działają, czy nie.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala2/domains/intnet.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1009

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here