Zastosowania nowoczesnych ekranów LED

Patent na pierwszy kolorowy wyświetlacz został złożony przez Westinghouse w 1972 roku. Do jego stworzenia wykorzystano technologię TFT, której nazwa wywodzi się od konkretnego typu zastosowanego tranzystora. W tego typu matrycy każdy piksel kontrolowany jest przez aż cztery tranzystory, gdzie jeden z nich odpowiada za jasność, a trzy pozostałe za barwę. Wyświetlacze takie nazywane są również wyświetlaczami ciekłokrystalicznymi. Stosowane w obecnych matrycach nowoczesne technologie teoretycznie niewiele różnią się od wówczas używanych rozwiązań. W praktyce jednak różnica jest ogromna.

Ówczesne wyświetlacze były dość ciemne, mało kontrastowe oraz oferowały wąską paletę barw. Dzisiaj wyświetlacze to nie tylko tranzystory i piksele. Obecnie stosowane rozwiązania to między innymi dodatkowe podświetlenie matryc. Wśród nich wyróżniamy takie rodzaje jak TN, IPS, VA i inne. Każda z tych matryc wykorzystuje jednak technologię podświetlenia diodami, które pozwala zwiększyć ich kontrastowość, wyrazistość czy też rozszerza widoczną paletę barw. Do podświetlenia matryc, bez względu na to, czy jest ono krawędziowe, wsteczne, czy inne, wykorzystywane są diody LED. To sprawia, że, niezależnie od rodzaju matrycy, takie wyświetlacze to tak zwane ekrany LED.

Dostępne obecnie rozwiązania pozwalają na rozszerzenie funkcjonalności tego typu urządzeń. Dzięki temu wykraczają one poza obszar wyłącznie wyświetlania. Takie ekrany proponują niejednokrotnie uniwersalne systemy kompatybilne z urządzeniami mobilnymi, oprogramowanie skoordynowane ze smarthome, czy też łączność zdalną. Dzięki temu rozwiązaniu możemy obserwować sytuacje, w których infrastruktura IT danego obiektu jest w stanie zarządzać wszystkimi ekranami w obrębie swojej działalności. Na większą skalę jest to ogromne udogodnienie.

Technologie stosowane w wyświetlaczach nieustannie się rozwijają i zapewne będą rozwijać się dalej. Istnieją teorie, które wskazują, że w przyszłości będziemy w stanie sterować ekranami za pomocą myśli. Czas pokaże.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here