Projektowanie graficzne posiada swoje ewidentne zalety. Wiele osób pracuje w tej branży, a jeszcze więcej próbuje się przekwalifikować. Nie powinno to zresztą dziwić – zalety pracy grafika komputerowego są ewidentne. Wiele osób pracuje indywidualnie, bez nacisku ze strony swoich przełożonych. Praca grafika jest też w dużym stopniu zdalna i często wymaga jedynie dostępu do komputera z oprogramowaniem. Ponadto, graficy mogą z łatwością sprawdzić się jako freelancerzy, poszukiwać zleceń na własną rękę i realizować je wtedy, gdy mają na to czas. Poniżej udzielamy porad skierowanych do początkujących grafików oraz osób, które pragną się przebranżowić.
Programy graficzne dla początkujących
Każdy grafik komputerowy potrzebuje dostępu do programów graficznych, które będą jego podstawowym narzędziem pracy. Wśród najpopularniejszych znajduje się program Adobe oraz różne jego komponenty, wtyczki i dodatki. Oczywiście, również inne programy cieszą się popularnością oraz wykorzystywane są w codziennej pracy grafików. Jeśli masz problem z wyborem konkretnego oprogramowania, wówczas dobrym pomysłem będzie sięgnięcie po 7-dniową wersję darmową. Pozwoli Ci zaznajomić się z interfejsem danego programu, poznać jego możliwości oraz sprawdzić, czy pasuje do Twoich zamiarów.
Dobrym pomysłem jest także kurs grafiki komputerowej online, który możesz ukończyć bez wychodzenia z domu. Do wyboru są zarówno kursy wprowadzające w podstawowe tajniki poszczególnych programów, jak i bardziej zaawansowane szkolenia, dedykowane dla bardziej wprawionych grafików.
W pracy grafika istotny jest też dostęp do dużej liczby danych wizualnych. Możesz korzystać z własnych projektów oraz danych, a także ściągać je z internetu. W internecie znajdziesz także rozmaite banki danych wizualnych, w których możesz przebierać bez końca. Niektóre z nich są co prawda płatne, znajdziesz jednak również banki niewymagające zakupienia subskrypcji. Dobrze wyposażone banki danych potrafią zawierać nawet kilka lub kilkadziesiąt milionów różnych grafik.
Dodatkowe atuty grafika komputerowego
Ponieważ projektowanie graficzne jest formą marketingu i często ma użytek reklamowy, warto znać podstawy komunikacji sprzedażowej. Dowiesz się w ten sposób, jak projektować grafiki, by były maksymalnie atrakcyjne dla potencjalnego odbiorcy, zainteresowanego ich zakupem. Pod pewnymi względami, praca grafika komputerowego ma elementy wspólne z pracą copywritera i wymaga wykorzystania nie tylko umiejętności graficznych, ale także marketingowych.
Grafik komputerowy powinien również zainteresować się tematem psychologii, a dokładnie percepcji i odbioru wrażeń wizualnych. Wbrew pozorom, odpowiednio stonowane barwy lub właściwie rzutowane światło, mogą mieć olbrzymi wpływ na ocenę Twojego projektu. Szczególnie jeśli będziesz zajmował się realizowaniem zleceń wykorzystujących wysoce realistyczne zdjęcia.
Na koniec warto też podkreślić, że atutem grafika komputerowego jest posiadany przez niego komputer. Im bardziej zaawansowanego oprogramowania będziesz używał, tym mocniejsza powinna być Twoja maszyna. Warto wziąć pod uwagę pamięć RAM, siłę procesora, rodzaj karty graficznej, a także inne parametry, mające wpływ na zdolność maszyny do udźwignięcia mniej i bardziej zaawansowanych programów.