Giełda to dla wielu osób synonim wielkich pieniędzy, finansowych sukcesów, a także sporej ilości emocji. To dlatego inwestowanie w akcje giełdowe od wielu już dekad cieszy się tak dużą popularnością. W tej chwili inwestorzy mają szerokie pole wyboru jeśli chodzi zarówno o liczbę dostępnych dla nich rynków, jak i ofert, które można znaleźć na każdym z nich. Z tego powodu warto dokładniej przyjrzeć się tej formie inwestowania.
Inwestowanie na giełdzie – od czego zacząć i jak handlować akcjami? Wyjaśniamy!
Wielu z nas poszukuje skutecznych i sprawdzonych sposobów na to, aby zainwestować zgromadzony kapitał. Jednym z rozwiązań, na które decyduje się część inwestorów, zarówno początkujących, jak i bardzo doświadczonych, jest handlowanie na giełdzie. Sprawdźmy, na czym dokładnie polega i na co zwrócić szczególną uwagę!
Inwestowanie w akcje giełdowe – co warto wiedzieć?
Inwestowanie w akcje na giełdzie z pozoru wydaje się prostym zadaniem, ale w praktyce wiąże się z koniecznością zachowania wielu reguł. Największym światowym rynkiem jest oczywiście giełda amerykańska, ale wiele okazji można znaleźć także w innych regionach. Akcjami nazywamy papiery wartościowe, które potwierdzają prawo własności do udziałów danego podmiotu w majątku określonej spółki notowanej na giełdzie. Nabywca akcji staje się więc niejako współwłaścicielem spółki i może swobodnie rozporządzać swoją częścią, w tym zatrzymać udziały lub sprzedać je po korzystnej dla siebie cenie. Zysk wynika w tym przypadku z różnicy pomiędzy kursem akcji w chwili ich zakupu, a właśnie tym z momentu sprzedaży.
Jak handlować akcjami na giełdzie?
Inwestorzy mają w praktyce kilka możliwości jeśli chodzi o model handlu akcjami. Na uwagę zasługuje tutaj bezpośredni zakup akcji giełdowych, a więc realne nabycie udziałów w majątku spółki, które następnie można sprzedać. Może to być inwestycja krótkoterminowa, ale najczęściej jest ona nastawiona na dłuższy okres. Drugim rozwiązaniem jest zawarcie tzw. kontraktów CFD, a więc zakładu pomiędzy inwestorem a brokerem odnośnie do tego, jak zmieni się cena akcji (spadek lub wzrost). Opiera się to na spekulacji, a więc w tej sytuacji nie dochodzi do rzeczywistego przeniesienia własności akcji.
Giełda – czy to się opłaca?
Zdania na ten temat są podzielone, a wiele zależy oczywiście od konkretnych okoliczności. Jedni handlują akcjami hobbystycznie, dla innych jest to źródło zarobku. Niezależnie od motywacji i celów warto zachować zdrowy rozsądek i mieć świadomość, że każda inwestycja wiąże się nie tylko z szansą na osiągnięcie zysku, ale także ryzykiem utraty pieniędzy.