Każda osoba, która rozważa założenie własnego przedsiębiorstwa, prędzej czy później stanie przed istotnym wyborem: prowadzić rozliczenia na koncie dla firmy, czy na rachunku osobistym. Pierwsza opcja jest dopuszczalna pod względem prawnym, o ile na konto nie trafiają przelewy o wartości równej bądź przekraczającej 15 tysięcy złotych. Chcąc odseparować pieniądze firmy od środków prywatnych, zwykle przedsiębiorcy otwierają nowe rachunki. W jaki sposób można znaleźć najlepszą ofertę? Czym powinno się kierować i jakie parametry konta są najważniejsze? Sprawdzamy.
Dostępność placówki a konto dla firmy
Wiele nowo powstających banków pracuje w modelu zdalnym. Nie zakłada placówek stacjonarnych, przez co może oferować bardziej atrakcyjne ceny, oszczędzając na kosztach kadrowych. Całkowicie darmowe konto dla firmy to nierzadki widok spotykany w ich ofertach. Zakładając nowy rachunek dla przedsiębiorstwa, należy rozważyć, czy potrzebny jest dostęp do oddziału stacjonarnego. Dla wielu osób możliwość załatwienia sprawy z pracownikiem banku będzie dużym udogodnieniem, dla innych zupełnie zbędną usługą. Jeżeli jednak uzna się, że możliwość udania się do placówki jest potrzebna, to przy wyborze rachunku należy upewnić się, jakie banki mają swoje oddziały fizyczne w pobliżu miejsca zamieszkania lub siedziby firmy.
Konto dla firmy i przelewy
Przedsiębiorstwa wykonują wiele transakcji online w ciągu miesiąca, nawet jeśli nie prowadzą sklepu internetowego. Cykliczne operacje, które obowiązkowo muszą zostać zrealizowane, to wynagrodzenia dla pracowników i opłaty za prowadzenie biznesu, takie jak najem lokalu lub odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne i inne niezbędne świadczenia. O ile niektórzy wciąż są przywiązani do obrotu gotówką, coraz częstszą praktyką są przelewy.
Ze względu na to, jak często przedsiębiorstwo z nich korzysta, dobrym pomysłem przy wyborze konta dla firmy jest sprawdzenie opłat za przelewy wychodzące. Najlepiej uczynić to poprzez weryfikację Tabeli Opłat i Prowizji (TOIP), ponieważ ma się pewność, że podane tam dane faktycznie stanowią ofertę w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego. W pewnych propozycjach można znaleźć informację o zwolnieniu z opłat za prowadzenie konta przy wykonaniu minimalnej liczby transakcji bezgotówkowych na określoną kwotę. Niektóre rachunki mają przypisaną odgórnie darmową liczbę przelewów.
Przydatne pomoce do prowadzenia biznesu
Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga nie tylko pomysłu, możliwości finansowych i rachunku, ale również szeregu urządzeń i usług. W związku z tym niektóre instytucje zachęcają klientów do wybrania proponowanych przez siebie produktów poprzez dołączane programy lub usługi księgowe online. Popularnym sposobem są zniżki na terminale płatnicze i podobne produkty. Można zwrócić uwagę na te aspekty, ale jeżeli się ich nie potrzebuje, a dotychczas korzysta się już z innych, to szukając dodatkowych korzyści lepiej zwrócić uwagę na bonusy finansowe.
Konto dla firmy — dodatkowe udogodnienia finansowe dla właściciela
Uniknięcie niepotrzebnych kosztów to najczęstsze kryterium oceny potencjalnego konta dla firmy. Założenie to jest jak najbardziej racjonalne. Czasami jednak znajdzie się kilka równie atrakcyjnych propozycji, ale żadna nie jest bez wad — opłaty za prowadzenie są porównywalne lub tylko nieznacznie różne.
Wówczas warto przyjrzeć się innym korzyściom, które banki oferują swoim klientom biznesowym. Przykładem są premie za wykonywanie określonych czynności finansowych takich jak np. przelewy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Urzędu Skarbowego, a także za dokonywanie transakcji kartą płatniczą. Są one atrakcyjne przede wszystkim dlatego, że praktycznie każda firma już wykonuje wskazane operacje, a wybierając konto proponujące powyższe i inne rodzaje udogodnień, przedsiębiorca może zyskać nawet kilkaset złotych rocznie. Oczywiście popularną metodą zachęcenia potencjalnych klientów do otwarcia rachunku jest przyznanie nagrody finansowej – czasem pięćdziesiąt, sto lub nawet kilkaset złotych można dostać za samo otworzenie konta dla firmy. Jednak w takich okolicznościach należy sprawdzić Tabelę Opłat i Prowizji, aby upewnić się, czy warunki użytkowania konta są atrakcyjne.