Czyszczenie rurociągów – na czym polega i kto się nim zajmuje

Rurociągi wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu. Najbardziej spektakularne są oczywiście ogromne rury transportujące ropę naftową czy gaz – takie instalacje potrafią ciągnąć się nawet przez setki kilometrów. W wielu miastach możemy znaleźć rurociągi należące do elektrociepłowni, ale są też stosunkowo skromne rury funkcjonujące na terenie poszczególnych zakładów. W zależności od specyfiki firmy i sposobu produkcji, mogą dostarczać surowce płynne, odprowadzać odpady lub transportować gotowy produkt w inne miejsce.

W jakich zakładach potrzebne jest czyszczenie rurociągów?

Można powiedzieć, że czyszczenie rurociągu w jakimś momencie może być konieczne w każdym zakładzie. Oczywiście znacznie częściej należy je przeprowadzać tam, gdzie transportowany jest gęsty materiał – zwłaszcza, jeżeli ma właściwości dalszego gęstnienia. Tak naprawdę jednak nawet woda pozostawia osady i kamień na ściankach rur – dlatego wszędzie tam, gdzie ważna jest czystość materiału i przepustowość rur, należy okresowo wykonać czyszczenie takich rurociągów. Szczególnie istotne jest regularne dbanie o czystość rur, którymi płyną produkty spożywcze.

Jak wygląda czyszczenie rurociągów?

Proces może wyglądać różnie w zależności od rodzaju instalacji i zanieczyszczeń, na jakie jest narażona. Czyszczenie rurociągów, którymi płyną dość rzadkie płyny, takie jak napoje czy nabiał, jest dość łatwe – wymaga wysokociśnieniowych myjek i odpowiedniego środka, który usunie wszelkie osady, nie uszkadzając przy tym ścianek rur. Trudniejsze jest sprzątanie studzienek i rur, do których trafiają gęste odpady czy szlamy przemysłowe. Do czyszczenia rurociągów tego typu najlepiej wynajmować firmy dysponujące wiedzą i specjalistycznym sprzętem, takie jak ta: https://makowskimis.eu. Próba samodzielnego wyczyszczenia instalacji z tak intensywnych zanieczyszczeń może trwać długo a i tak zakończyć się niepowodzeniem. Najszybciej i najskuteczniej przebiega czyszczenie rurociągów z wykorzystaniem przeznaczonego do tego celu sprzętu, przeprowadzone przez wykwalifikowaną ekipę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here