Jakie zagrożenia czyhają w sieci

Internet to niewątpliwie jeden z najważniejszych i najbardziej rewolucjonizujących otaczający nas świat wynalazków. Jego wprowadzenie sprawiło, że cały świat otrzymał dostęp do niemal całej ludzkiej wiedzy, na wyciągnięcie dłoni. Zmienił też sposób, w jaki pracujemy, połączył, usprawnił i zautomatyzował procesy w wielu firmach. Jednak niesie też za sobą niebezpieczeństwa. Z tego powodu zabezpieczenia sieciowe zyskują na znaczeniu i wartości. Jakie zagrożenia czają się w sieci?

Złośliwe oprogramowanie

Chyba każdy słyszał o wirusach komputerowych. Jest to najpopularniejsze zagrożenie, na które może się natknąć każdy użytkownik internetu. Są to specjalne programy, zaprojektowane w taki sposób, by bez zgody i wiedzy użytkownika w różny sposób pojawiać się i uruchamiać na jego komputerze. Dzieje się to przez pobranie zarażonego pliku, a nawet wejście na zarażoną stronę. Dlatego bezpieczeństwo sieci i świadome jej użytkowanie jest tak ważne. Jaka jest rola takich programów? Są różne, zależnie od ich rodzaju.

Może to być zwykłe wyczerpywanie zasobów komputera, czym uniemożliwi pracę. Programy typu adware z kolei powodują wyświetlanie się znacznej ilości reklam na ekranie monitora, pojawianie nowych pasków narzędzi, zmiany domyślnych wyszukiwarek czy stron internetowych.

Znacznie bardziej niebezpieczne są jednak programy typu spyware czy ransomware. Pierwsze śledzą aktywność człowieka, mogą zapisywać wciskane klawisze i robić zrzuty ekranu. Te dane mogą następnie posłużyć cyberprzestępcom do okradnięcia ofiary lub np. zaciągnięcia na jego dane zobowiązań finansowych. Niedostateczne cyberbezpieczeństwo może więc nieść za sobą realne konsekwencje, także w świecie offline. Ransomware natomiast blokuje dostęp do komputera, oferując zdjęcie blokady w zamian za okup. To może spowodować utratę danych, jeżeli nie były robione back-upy.

Phishing

Jest to zagrożenie polegające na oszukiwaniu użytkownika. Cyberprzestępcy wówczas podszywają się pod prawdziwe instytucje, najczęściej banki lub urzędy. W ich korespondencji znajdują się spreparowane linki, mające na celu doprowadzić do wyłudzenia danych osobowych, a nawet przejęcia konta bankowego. Jest to niebezpieczne dla firm, jako że ofiarą paść mogą osoby na wysokich stanowiskach, a w efekcie narażone są zasoby przedsiębiorstwa.

Fałszywe sklepy internetowe

W internecie istnieją zarówno sklepy, które podszywają się pod istniejące firmy, jak i takie, które w rzeczywistości nie istnieją i mają na celu jedynie wyłudzić pieniądze od użytkownika, który spodziewa się, że kupuje u uczciwego sprzedawcy. Takie miejsca zazwyczaj oferują podejrzanie korzystną cenę, czym mają na celu przyciągnąć nieświadomych klientów. Bezpieczeństwo sieci firmy nie uchroni nas przed tego rodzaju zagrożeniem, tu potrzeba edukacji i czujności w używaniu internetu.

Ataki hackerskie

Poza błędem użytkownika, możliwe są także celowane ataki, szczególnie w przypadku większych firm. Konkurencji może zależeć na czasowym wykluczeniu np. witryny internetowej z działalności. W tym celu stosuje się m.in. ataki DDoS, które polegają na wysyłaniu ogromnej ilości zapytań do serwera w jednym momencie, co ma na celu go zablokować. Zabezpieczenia sieciowe są szczególnie ważne, aby skutecznie obronić się przed tego typu zagrożeniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here