Dzięki umiejętności mowy ludzkość otrzymała do ręki klucz do potęgi. Jednostki mogą komunikować się między sobą w sposób złożony i działać w grupach. Zespołach, które mogły zdziałać o wiele więcej niż człowiek w pojedynkę. Jednak skutkiem rozdzielenia pierwszych skupisk ludzkich wyodrębniły się języki.
Przyczyna i skutek
Różnorodność języków stała się powodem częściowej izolacji grup ludzkich. Jednak wrodzona ciekawość i pęd do zdobywania wiedzy nie pozwoliły ugruntować się temu zjawisku. Ludzie uczą się języków swoich sąsiadów i w ten sposób zbliżają nacje do siebie nawzajem. Stąd też popularność kształcenia umiejętności językowych. Wielu ludzi chodzi na kurs hiszpańskiego, by móc władać językiem prawie ćwierci populacji ziemi. Inni wybierają język według potrzeb.
Postęp w medycynie, psychologii i branży IT pozwala na lepsze zrozumienie procesów zachodzących w mózgu i zastosowanie nabytej wiedzy w praktyce.
Jak działa ludzka maszyna licząca?
Czy wiecie, gdzie znajduje się ośrodek umiejętności mowy, który potrzebny jest wszystkim realizującym kurs hiszpańskiego?
Język mieszka w lewej półkuli mózgu. Znajdują się tam cztery obszary odpowiedzialne za funkcje kodowania i dekodowania impulsów nerwowych związanych z realizowaniem procesu mówienia i rozumienia mowy.
Co zrobić, żeby nauka okazała się efektywna?
Kurs hiszpańskiego przebiegnie sprawniej jeśli zastosuje się podstawowe zasady dotyczące pracy mózgu:a) synchronizacja obu półkul mózgu – podczas artykulacji słów aktywne są obie półkule mózgowe; należy zastosować proste ćwiczenia synchronizujące te części mózgu
b) głośna artykulacja – podczas głośnego wypowiadania słów i zdań wchodzących w skład kursu hiszpańskiego dochodzi do zapisu w wielu kanałach biorących udziała w przetwarzaniu informacji.
c) słuchanie wszystkiego – zdolność rozumienia wspomaga proces artykulacji, trzeba więc słuchać różnych tekstów w wybranym języku i uzupełniać w ten sposób zasób materiału np. kursu hiszpańskiego.
d) gramatyka jest ważna – ale nie najważniejsza; chcąc stworzyć zapas słownictwa najlepiej uczyć się całych zwrotów/dialogów/opowiadań na pamięć.
e) naturalne środowisko – najczęstszą radą jest wyjazd do kraju, gdzie ludzie mówią w tym języku; jeśli nie jest to możliwe, trzeba się zanurzyć w języku w sposób zaaranżowany.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy International House Wrocław