Każde przedsiębiorstwo, które działa w naszym kraju jest zmuszone, aby skrupulatnie prowadzić dokumentację i wszelkie poniesione koszty i zarobek zapisywać, jak najdokładniej. Jest to konieczne przy okazji sprawozdań finansowych, które są dokładnie badane. Na ładne oczy więc nikt nie uwierzy w ich prawdziwość, dlatego wszystko sprawdza audyt.
Jak przygotować się do badania sprawozdań finansowych
Przede wszystkim musimy wiedzieć, że warto prowadzić dokumentację firmową dokładnie, przez cały rok. Nie musimy się więc w tym przypadku obawiać tego, że natkniemy się na niedogodności i zostanie podważona prawdziwość informacji zawartych w dokumentach. Grozi to bowiem karami finansowymi.
Badanie sprawozdań finansowych więc musimy przeprowadzać bardzo regularnie i warto, aby nie denerwować się, jaki będzie wynik, dbać o każdy firmowy dokument i pisać w nim prawdę.
Kto ma prowadzić firmową dokumentację
Jeśli chodzi o firmową dokumentację to warto poprosić o pomoc osobę, która przede wszystkim się na tym zna. Musimy więc wybrać księgowego, któremu będziemy w stanie zaufać i rzeczywiście zrobi wszystko, aby nasza dokumentacja była w pełni prawdziwa.
Możemy w tym przypadku liczyć na to, że badanie sprawozdań finansowych skończy się dla nas pomyślnie, co jest najważniejsze. Dzięki temu rzeczywiście nie będziemy narażeni na jakiekolwiek kary finansowe, a także podważenie zaufania organów, takich jak urząd skarbowy, co nigdy nie kończy się dobrze.
Dlaczego tak ważna jest pozytywna opinia po audycie
Oczywiście musimy pamiętać, że samo prowadzenie dokumentacji nie wystarczy i jesteśmy zmuszeni także wpuścić do firmy audyt, który sprawdzi prawdziwość informacji zapisanych w dokumentach. Warto właśnie w tym przypadku uzyskać opinie pozytywną, bo dzięki temu rzeczywiście możemy przestać obawiać się o to, że nie będziemy w stanie wytłumaczyć nieprawidłowości.
Co najważniejsze możemy także liczyć na to, że jeśli osoba, która audyt przeprowadza stwierdzi, że wszystko jest dobrze, to możemy liczyć na pomoc w przyszłości np. w takim kwestiach jak otrzymanie świadczeń pomocowych w razie kryzysu, a także pomoc w załatwieniu środków na inwestycje w przedsiębiorstwie. Jest to więc bardzo pomocne i warto o to dbać.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC