Drukarnie 3D

Dzisiaj temat drukarek 3D jest jednym z tych, który w świecie innowacyjnych nowinek technologicznych porusza się najczęściej. Okazuje się, że ten sprzęt nowej generacji podbił dosłownie cały świat techniki, dał ogrom możliwości produkcyjnych i pozwala na wzmożony rozwój licznych przedsiębiorstw bez względu na branżę.

Same wydruki 3D są popularne już od kilku lat, a co roku ich liczba wzrasta o nawet 25%. To ogromny sukces i uznanie dla efektów, jakie dzięki trójwymiarowym drukarkom można osiągać.

Dlaczego druki 3D cieszą się tak dużym zainteresowaniem?

Zalet drukarek 3D można wymieniać bez liku. Weźmy pod uwagę chociażby dowolne projektowanie 3D modeli wedle indywidualnych potrzeb i to bez żadnych ograniczeń. Projekty powstają komputerowo i można je dowolnie modyfikować w razie potrzeby. Dzięki temu ostateczne wydruki 3D są tak precyzyjne, nawet jeśli pod uwagę weźmiemy małe elementy.

Co więcej, uwagę zwraca też niski koszt druku 3D, minimalizowanie wydatków z tytułu zatrudnienia. Drukarki 3D są w pełni zautomatyzowane, efektywne i szybkie – znacznie szybsze od tradycyjnych linii produkcyjnych.

Kolejny atut to możliwość zastosowania różnych surowców sproszkowanych do drukowania trójwymiarowego. Wykorzystać można tworzywa sztuczne, plastik, szkło, metale szlachetne, ceramikę, glinę. Dzięki temu powstawać mogą silniki do samochodów, przyłbice ochronne, biżuteria, a nawet meble. Wszystko zależy od kreatywności zlecającego.

Należy wspomnieć o jeszcze jednej, ważnej zalecie drukarek 3D. Te są uniwersalne i mogą być używane do produkcji różnych wyrobów w krótkim czasie. Oznacza to, że linia produkcyjna jest elastyczna, nie trzeba inwestować w konkretne komponenty, bo tutaj działa technologia, która na podstawie projektu drukuje w trójwymiarze. Drukowanie 3D może odbywać się na indywidualne zamówienia, w pojedynczych sztukach, ale coraz częściej stosowane jest również do produkcji masowej. Tutaj zauważyć można następny walor, ponieważ w produkcji masowej wszystkie wyroby są identyczne, czego nie udałoby się wykonać na przykład rękodziełem.

Jak widać, drukowanie 3D jest dzisiaj prawdziwym hitem produkcyjnym i wszystko wskazuje na to, że nadal będzie się rozwijać. Już teraz można zauważyć ogromny zakres cenowy tego typu urządzeń. Te podstawowe drukarki 3D to inwestycja rzędu 1 tysiąca dolarów, zaś bardziej zaawansowane urządzenia mogą kosztować nawet 15 tysięcy dolarów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here